Hürrem | Konular | Kitaplar

Yunus Emre'nin Hürrem Sultan'ı kim?

Yunus Emre'yi tanımayanımız var mı hiç?

Gel gör beni aşk neyledi diyerek dillere destan olan Yunus emre yüzlerce ilahi ve şiiri ile gönüllere taht kurdu.

İslam litaratüründe "AŞK" her zaman "Allah Aşkı" için kullanılır. Öyle magazin programlarındaki gibi kim kimle yattıya konan isim değildir. AŞK dendi mi akan sular durulurdu..

Züleyha Allah'ı tanımadan önce hz. Yusufa aşık olup onun aşkı ile kavrulurken iman edip müslüman olduktan sonra o aşkı Allah Aşkına dönmüştü.. Aynı şekilde meşhur leyla ile mecnun hikayesinin sonu mecnun gerçek aşkı yani Allah Aşk'ını bulması ile noktalanır..

İşleri güçleri magazin olanlar için AŞK iki farklı cinsin birbirine karşı hissettikleri olarak tanımlanır. Ya da liseli gençlerin birbirine duydukları sevgiye koydukları isim olarak sanırlar aşkı..

Ama işte öyle değil, heleki söz konusu olan isim avrupayı dize getiren kanuni sultan süleyman ise AŞK tamamen Allah Aşkı oluverir..

Hele bir de kadeh vardır ki içer içer kanamaz aşkı. Sabahlara kadar ibadet taat dua ederler rablerine.. Çünkü onların tek aşkı Allah'tır.. Ve ayakları şişip su toplayasıya kadar ibadet ederler yüca yaradana..

Ama gel gör ki, din iman deyip irtica geliyor diye üç buçuk atanlar, GERİCİ diye aşağıladıkları müslümanların liderleri üzerinden reyting canavarlığı yaparken onların hayatlarını da kendi ilerici ve çağdaş dünyalarınca yorumlayıp pazarlarlar..

Mecnun oluban yürürüm
Ol yâri düşte görürüm
Uyanıp melûl olurum
Gel gör beni aşk neyledi

Miskin Yunus biçareyim
Baştan ayağa yareyim
Dost elinde avareyim
Gel gör beni aşk neyledi

Peki diyen yunus emre kime aşıktı? iki de bir dizide kanuni sultan süleymanın dizelerini okuyup bakın kendisi aşkını itiraf etmiş siz daha ne diye konuşuyorsunuz diyenlere soruyoruz: Yunus Emre'nin Hürrem Sultan'ı kim?

Eminim onlar yunus emreden de büyük reyting alacaklarını bilseler bir hürrem sultan da yunus emreye bulurlar. Ama işte çıkmaz.. yunus emre dizisinden çok para çıkmaz. Hoş iki sevime sahnesi koysalar ağzının salyalarını akıtarak izleyecek cahiller yine bulunur..

"Halk içinde müteber bir nesne yok devlet gibi,
Olmaya cihanda devlet bir nefes sıhhat gibi..."

Kanuni Sultan Süleyman'ı eleştirmek ve onu yermek için ısrar vurgulanıp abartılacak en büyük taktik onun bir kadında tutuklu kalıp ölümüne AŞIK olması yalanıdır. Bu işte gerçek entrikacıların entrikasıdır. En büyük kalleşlik. Er meydanında yenemediği yiğidi yatak odasından vurmaktır.

Zaten AŞK kılıfını iyi bir şekilde diktikten sonra süleymaniyenin minareleri de girer sultan ahmet camisinin minareleri de.. Kılıf şahane.. Her mahkeme kararı her icraatın altına yerleştiriliverir.. Sonuç ise muhteşem.. İftiralar yumağı uzar gider.

Yine de kim nasıl bir iftira kampanyası yürütürse yürütsün güneş balcıkla sıvanmıyor..

Kununi sultan süleyman padişahlığı yanı sıra yunus emre kadar da şairdi. Muhibbî ismi ile 3 ciltlik Divân’ında tam 2.779 gazel yer almakta. Kanuni ile yarışan Zâtî’nin bile yazdığı gazel sayısı 954 gazel eksiğiyle 1.825 dir. Ayrıca bir cilt tutarında Farsça şiir yazmıştır. Kanuni bu üstün şairlik performansıyla Divan edebiyatının gazel rekorunu da kırmıştır. Kendi dilinde ciltlerce şiir gazel yazmak bir tarafa yabancı bir dilde de yazabilmek yürek ister yürek!

Daha fazla söze hacet var mı?


1 yorum

ASK

Cok güzel yazmissiniz.

Gel gör, cahillik insanligi neyledi...

Derim ben buna..

Ask kadar kutsal bir duyguyu seviyesizlestirip, hak denilemeyecek basit kadin-erkek iliskilerini ortaya sürüp buna ask diyenlere yaziklar olsun.

Ki su da var, kadin ile erkek arasinda olan büyük bir ask yine Rabbimiz olan Allah'ta odaklanmaz ise, samimi bir duygu bir yana, sadece menfaat üzerine kurulmus bir anlasma gibidir.

Sözlerinize %100 katiliyorum. Ama gel anlat iste. Romantik ile HAKK'i ayirt edemeyene, ne dersiniz? Kuran'da bir ayet ile bitiriyorum: "Hic bilenle bilmeyen bir olur mu?".

Almanya'dan selamlar, Allah sizden razi olsun!

28.06.2012 - Ziyaretçi