Hürrem | Konular | Kitaplar

Muhteşem yüzyıl dizisinde kötü niyet var!


Muhteşem Yüzyıl dizisiyle yeniden alevlenen 'Osmanlı'da Harem' tartışmalarına, bu başlıkla bir kitabı bulunan Prof. Dr. Ahmet Akgündüz de katkı yaptı. Akgündüz, "Harem konusunda asıl üzüldüğümüz nokta, ülkemizde yetişen Cumhuriyet dönemi yazarlarının da, belgelere dayalı ilmî araştırma yapmak yerine, yabancı yazarları aratmayacak şekilde ve onların yazdıklarını yahut çizdiklerini aynen taklit ederek yazılar kaleme almalarıdır. Bunların hemen hemen tamamı, doğru olmayan bilgilerdir." dedi. Hürem Sultan'ın bugünkü ilahiyatçılara taş çıkaracak bilgiye sahip olduğunu kaydeden Akgündüz, "cariyelerle halvet" konusuna da açıklık getirdi.

Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz, Cihan Haber Ajansı'na verdiği mülakatta 'Muhteşem yüzyıl' dizisiyle yeniden gündeme gelen tartışmaları değerlendirdi. Osmanlı'da saray hayatının Batıdakilerle karıştırıldığını ifade eden Akgündüz, şu ifadeleri kullandı: "Maalesef Türkiye'de televizyon dizileri, sanatçılar, romancılar ya da basın mensupları Osmanlı'yı değerlendirirken Batıdaki tarzlara bakarak değerlendirme yapıyorlar. Harem ile ilgili Batı'da ya da Türkiye'de yapılan müstehcen yayınların hiçbiri doğru ya da orijinal değil. Bunlar Batılı ressamların vs. hayal ürünleridir."

Osmanlı sarayında hareme padişahın ailesi ve hizmetçiler dışında kimsenin girmediğini vurgulayan Akgündüz, "Tanzimat dönemine yani 1839 yılına kadar hiçbir Batılı ve gayrimüslim buraya girmemiştir... Tamamen kendi krallarının veya kendi toplumlarındaki gayrimeşru işleri nakleden insanlara nasıl inanabilirsiniz. Bunlara göre Haremi nasıl değerlendirebilirsiniz?" diye sordu.

Ömrü at sırtında geçti

Osmanlı Devleti'nde 46 sene padişahlık yapan Kanuni Sultan Süleyman'ın 20'ye yakın büyük sefere çıktığını hatırlatan Ahmet Akgündüz, şunları söyledi: "Ömrünün üçte biri zaten İstanbul dışında, seferlerde geçti. Geriye kalan kısımda ise büyük tarihçiler ve şeyhülislamlar ile sohbetler ettiğini, onlar ile müzakerelerde bulunduğunu, tarih kitapları bize anlatıyor. Padişah da bir insandır. Akşam da hanımı ile beraber olması gayet normaldir. Kaldı ki nikâhlı hanımları arasında adalete riayet etmesi de dini bir görevdir. Ancak Osmanlı padişahlarının eşlerine çok az zaman ayırdığını çok rahatlıkla söyleyebilirim." Kanuni'nin edebiyatçı yönüne dikkat çeken Akgündüz, "Ömrünün yarısı cephede geçen bu padişah Muhibbi adıyla önemli bir divan kaleme alacak kadar alim." dedi. Kanuni'nin vefat ettikten sonra kabrine Ebu's-Suud Efendi'den aldığı fetvaların konulması talimatını verdiğini hatırlatan Akgündüz, "Şayet Cenab-ı Allah hesap sorar ise 'Ben fetvasını aldım Yarabbi' diyeceğini söylüyor. Böyle bir insanın gayri İslami bir hayat yaşaması mümkün mü?" ifadelerini kullandı.

En fazla 4 cariyeyle nikah kıyılabilir

Prof. Ahmet Akgündüz, padişahların 'çok eşliliği' ve cariyelerle halveti konusuna ise şöyle açıklık getirdi: "Bir padişah, veya siz, isteseniz İslam'a göre, İslam hukukuna göre bir cariye ile de nikah kıyabilirsiniz. Nikah kıydığınız an, o cariye sizin hanımız olur. Nikah kıydığınız cariyelerin sayısı dördü geçemez. Bu önemli bir hukuki statü. Şayet bir çocuğu olur ise o cariyeyi hür hale getirmek mecburiyetindesiniz."

Akgündüz, harem mektebine alınan cariyelerin zekâlarına, ahlaklarına ve güzelliklerine göre, evvela haremin hizmetçi statüsündeki grubu olan cariye, kalfa ve ustalar makamlarına ve sonra da Padişahlar tarafından seçilmeleri halinde Padişah ile karı koca hayatı yaşayan gözde, ikbal, kadın efendi ve neticede valide sultan payelerine kadar yükselme imkânlarına kavuşabildiğini anlattı. Akgündüz, sarayda sayıları bazı dönemler 500'e kadar ulaşan cariyelerin çok büyük bir kısmının hizmetçi grubundan olduğunu dile getirdi.

Prof. Akgündüz, Hürrem Sultan konusunda bazı yanlış anlaşılmaları giderecek şu değerlendirmeyi yaptı: "Aslı ne olur ise olsun. Osmanlı Devleti'nin haremine alınan ve İslami bir manevi terbiyeden geçen çok kıymetli bir hanımefendi. Ben bu hanımefendinin birkaç tane "aşk mektubu" diye tabir edilen mektuplarını da yayımladım. Bir mektubunda şunu diyor: "Efendi, Hoca Sadettin Efendi'nin eserini okuyorum. Bu gece birinci cildi bitirmek istiyorum. Bu gün teravih namazına gelemeyeceğim." Ben şunu açıkça ifade edeyim ki bu eserin bir iki sayfasını bir iki saat içinde çözebilecek çok az ilahiyat profesörü var. Bunu üzülerek ifade ediyorum. Yani Hürrem Sultan da böylesine bir kültürlü hanımefendidir".

Bu tür diziler kafa karıştırma operasyonu

Son dönemde Türk gençliğinin, tarihini doğru olarak öğrenmeye yöneldiğini vurgulayan Prof. Akgündüz, dizideki sanatçıları suçlamadığını; fakat bu tür projelere yatırım yapan insanlarda iyi niyet aramadığını söyledi. Ahmet Akgündüz, "Bu gibi diziler, son zamanlarda Türk gençliğinin Osmanlı'yı doğru öğrenmesine karşı başlatılan bir kafa karıştırma projesidir." Birden fazla hanımla aynı anda münasebetin İslam'a aykırı olduğunu ve padişahın da bu tür alemler düzenlemesinin mümkün olmadığını vurgulayan Akgündüz, "Bu İslam'a da hakarettir. Osmanlı'ya da hakarettir. Zihinleri de bozmak için müthiş bir kasıt vardır. Bu kastı filmi çevirenlerde aramıyorum. Çünkü onların bir kısmının hayatı böyle. Bu diziyi yönetenlerde ve yayınlayanlarda çok ciddi manada bir kasıt hissediyorum." ifadelerini kullandı.


10 yorum

ahmet akgündüzün yazıları

keşke bu faydalı yorumları face dede paylaşabilsek

11.03.2011 - Ziyaretçi

Birden fazla hanımla aynı

Birden fazla hanımla aynı anda münasebetin İslam'a aykırı olduğunu ve padişahın da bu tür alemler düzenlemesinin mümkün olmadığını vurgulayan Akgündüz, "Bu İslam'a da hakarettir. Osmanlı'ya da hakarettir..." diyorsunuz...

Ne yani, İslam'da 4 hatunu bir arada idare etmek mümkün değil miydi?

Yoksa şimdiye kadar bize mi İslamı yanlış anlattılar?

18.12.2011 - Murat Akancan

CVP:Birden fazla hanımla aynı

Bir anda hepsi ile olunamaz. Batı tabiri ile GRUP SEX islamda yoktur..

4 kadına kadar evlenilmeye müsade edilmiştir. Her kadının dairesi başkadır. Erkek her gün biri ile zaman geçirir.

19.12.2011 - teker teker

Tamam, ben de bunu duymak istedim zaten...

Kanuni de yalnızca Hürrem'e nikahı basıp onun yanında koskoca bir haremi maaşallah idare ettiğine göre, İslamın şartlarına aykırı davranmıştır.

Başka bir deyimle, Kanuni'nin İslam falan umurunda değildir. Hürrem resmi karısıyken koskoca haremden canı istediği gibi nasiplenip ZİNA YAPMIŞTIR... İslam'a karşı gelmiştir.

Başkalarına verir talkını, kendi yutar salkımı cinsinden...

19.12.2011 - Murat Akancan

CVP:Tamam, ben de bunu duymak istedim zaten...

Kanunin islam alakalı olup olmadığı öbür tarafta sana sorulmayacak..

Sen ne kadar islam ile alakalısın? İslamı ne kadar yaşıyor ya da biliyorsun? Yorumun gösteriyor ki, takım tutar gibiden öteye geçememişsin..

Bir türk'ün bir müslüman'ın kanuni üzerine negatif düşünce içinde olabileceğini sanmıyorum.. Negatif düşünceler içinde olan kişinin türklüğünden şüphe ederim..

19.12.2011 - şüphe

Yazdığınız cevap, düşünce

Yazdığınız cevap, düşünce ufkunuzun ne denli dar ve kısıtlı olduğunu gösteriyor.

Ben öz be öz Türküm ve istediğimi düşünmekte de özgürüm.

Ayrıca "negatif düşünce" ne demek? Siz de ona bakarsanız bu dizi hakkında "negatif" düşünüyorsunuz. Ama kimse çıkıp da sizin şahsınıza hakaret etmiyor, sizin bana yapmaya çalıştığınız gibi.

Düşünceye düşünceyle cevap verin, hakaretle değil. Ben bugün gelir buraya yazarım, yarın gider başka bir yere. Kim olduğum da önemli değil, çünkü gerçek kimliğim de bu değil zaten. Bana sen müslümansın ya da değilsin demeniz hiç bir şey değiştirmez, çünkü burada tartışılan şey benim müslümanlığım değil, Kanuni'ninki...

Tartışmayı beceremiyorsanız, ya da düşünceleriniz bu şekilde iflas ediyorsa ya dilinizi tutup susun, ya da böyle bir konuya hiç girmeyin.

19.12.2011 - Murat Akancan

CVP:Yazdığınız cevap, düşünce

Sen osmanlı türkleri görmemiş diyebilirsin. Fakat avrupa viyana kapılarını dayananları osmanlı olarak değil türkler olarak tarif eder anlatır. Bütün çalışmalarında TÜRKLER olarak anlatırlar. Kitapları eserleri, yağlıboyaları, heykelleri hep türklerle olan savaşı anlatır..

Araplar geldi demezler, arnavutlar, yunanlar, bulgarlar, sırplar geldi demezler.. Ya da kürtler bugün viyanayı kuşattı demezler.. TÜRKLER..

Osmanlı bir türk devletidir. Fakat ıkçı değildir.. Cumhuriyetle türkiyede türklük değil ciddi anlamda ırkçılık yapılmıştır.. güneş dil teorisi bile buna en basit örnektir..

20.12.2011 - düşün

diger milletler daha betermis

Ben Avustralyada yasiyorum burda dogdum buyudum ve isyerimde malazyadan bir arkadasim var ama kendisi CINLI bir insan malazyada buyumus.. bir gun isyerindeki bilgisayarda muhtesem yuzyili izlerken onunda dikkatini cekmisti ve bana sordu bende anlattim iste padisahlarin o zaman cariyeleri oldugunu ve hosuna gideni gozdeleri yaptigini diye..
O da bana dediki "yine sizin padisahlar merhametliymis bizim krallarimiz cariylerle yattiktan sonra hemen oldururlermis dedi...ve ben sok oldum...insanlarda bizimkilerini kotu zannediyor
onlarin tarihindede saraydaki tum erkekleri hadimlarlarmis...yani bitek osmanlida degil her milletde yapiyolardi
tamam belki sutten cikmis ak kasik degiller ama o kadar yeri almislar seferler yapmislar yani bunlarida unutmak olmaz....fatih sultanin istanbulu almasi kadar bizim ulusumuza gurur veren tum dunyanin bunu konusmasi cok guzel bisey....ben Ataturku de seviyorum .... ama padisahlarda zafer kazandilar...hele fatihin istanbula olan aski... ya ben istanbulu alicam ya istanbul beni demesi..peygamberimizin mujdesi olmasi.... lutfen tarihimizi kotu gostermesinler...kanuni sultan suleymani kadin duskunu gibi gosteriyolar ama 46 yil padisahlik yapmis....omrunun yarisi fetihlerle gecmis hep haremdemiydi yani....diziyi izlememin tek sebebi o zamanki aksesuarlar ve giyim filan cok hosuma gidiyor....ve bazen sumbul aga ile gul aga komik oluyor....yoksa tarihle bagdaslasan bisey yok...bir padisah musluman olmus bir vezirin ibrahimin sarayinda putlari dikmesine nasil izin verir?
hem o dizide kadinlarin gogsu gorunuyo bu kadar sacmalik olmaz....sarayin 4 bir yani Allah yazisiyla cevriliyken, onlar yari ciplakmi dolasiyordu?

28.02.2012 - Ziyaretçi

yoruma yorum

dostum bunlar filmdeki doğaçlama tarihte kesin şeyler yok seyircilerin ne hoşuna gidiyorsa o şekilde film yapmışlar 4 kıtaya hükmeden osmanlı padişahı dünyaya mal olmuş sen kalkmışsın kanuninin karılarını yorumluyorsun sanamı kaldı yorumlamak 12 ay yada 18 ay askerlik yapıyon anlata anlata bitiremezsin onuda yaptınmı bilmem ama insanlar yıllarca cephede savaşmış birsürü ülkeyi hükmüne katmış devletin hazinesini doldurmuş diğer ülkeleri kendine köle etmiş bukadar kültürn varsa tarihin diğer yönlerini yani avrupayı nasıl titrettiğini araştırda gerçek osmanlı torunu gibi düşün ve konuş tabii gerrçekten müslümansan sende bu filmi yapan ve yönetenler gibi (zinhar bidaha böyle şeyler yazma) :)

01.03.2012 - Ziyaretçi

Biz neden tarihimize bu kadar düşmanız.

Osmanlı imparatorluğu,küçük bir beylikten imparatorluğa dönüşmüştür.Gün gelmiş kıtalara hükmetmiştir.Doğup büyüyen ve ölen her canlı yada varlık gibi;doğmuş, büyümüş,gerilemiş ve yok oluşun eşiğine gelmiştir.Öyle yada böyle ne fark eder.Adımızı tüm dünyaya duyurmuş,varlığımızı hissettirmiş bir tarihi olan imparatoluğun, son dönemlerinde bir çok toprakları kaybetmemize sebep olduğu için mi bu düşmanlık? Anlayamıyorum.Belki o tarihimiz olmasaydı şu anda Türkiye cumhuriyeti sınırlarına bile sahip olamıyacaktık.Hiç düşündünüz mü?

02.11.2012 - ziyaretçi