Muhteşem Yüzyıl dizisinin artı ve eksileri

Muhteşem Osmanlı İmparatorlu'ğunun, en uzun süre padişahı olan "Kanuni Sultan Süleyman," TV dizisiyle evlerimize misafir oldu.

Ekranların yeni dizisi, "Muhteşem Yüzyıl" son dönemlerin en çok eleştiri alan dizilerin başında geliyor.

Avrupa'da ulusal devletlerin oluşmaya başladığı, ortaçağ monarşilerinin yeni dünyaya intibak kavgası verdiği bir devirde "Kanuni Sultan Süleyman" tahta geçmişti.

İcraatlarıyla bütün dünya devletleri ona "muhteşem" unvanını vermişti.
Bu sıfatıyla birlikte, kararlılığından ve adaletli davrandığından dolayı da "kanuni" unvanını almıştı.
Her şeyden önce tarihi kişilikler, bir milletin  "ortak değerleri"dir. Ne amaçla olursa olsu, milletin ortak tarihini hiç kimse dilediği gibi kullanamaz.

Çünkü burada herkesin payı ve "ortak hissesi" vardır.

Bu nedenle toplumu ilgilendiren konularda "hassas ve sorumlu" davranma mecburiyeti vardır.
Şu ana kadar diziyle ilgili pek çok "olumlu ve olumsuz eleştiriler" yapıldı.
Dizinin, olumlu ve olumsuzluklarını harmanlayarak "genel ve objektif" bir değerlendirme de biz yapalım.
Dizinin önce artı yönleri
* "Muhteşem Yüzyıl" dizisi tarihe olan ilgiyi artırdı. Bu diziyle birlikte Osmanlı'ya ait kitaplar yeniden ortaya çıktı. Pek çok kişi tarihe ve padişahlara karşı bilgilerini tazeleme ihtiyacı duydu.
* Dizinin yayınlanmasıyla, birlikte, "Topkapı Sarayı" daha fazla ziyaret edilmeye başlanmış.
* Özellikle internet üzerinden yapılan satışlarda, "Hürrem Sultan ve Kanuni Sultan Süleymanla" ilgili kitaplarda büyük artışlar olmuş.
* "Ayrıca Kanuni Sultan Süleyman" için özel hazırlanmış elmas, altın, yakut gibi mücevherlerden oluşan "Muhteşem Yüzyıl takıları" özellikle yüzükler büyük ilgi topluyor.
* Koca "Osmanlı Devleti'ni ve Kanuni Sultan Süleyman'ı" kötü tanıtmaya çalışanlara karşı halkın "tepkisi ve duyarlılığı" ilgi uyandırdı. Kim ne derse desin, bu milletin "tarihine ve kültürel değerlerine" sahip çıkma bilincinin hâlâ var olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Nitekim bu tepkiler karşısında halkın hassasiyetlerini göz ardı etmeyen dizi yöneticileri,  12 dakikalık "harem sahnelerini" kesmek zorunda kalmışlar.
Dizinin eksi yönleri
* "Osmanlı hanedanı" yanlış tanıtılıyor ve padişah, astığı astık kestiği kestik şeklinde bir diktatör olarak gösteriliyor.
* Osmanlı Sarayı, Harem'den ibaret bir eğlence yeri imiş gibi veriliyor. Oysa Haremin, 5 vakit ezanın okunduğu, cemaatle namazın kılındığı, Kur'an'ın okunduğu, duvarların ayetlerle süslü olduğu bir yer olduğu tarihçiler tarafından söyleniyor. Bu geleneği sürdürmek için şimdi bile "Topkapı sarayında Kur'an-ı Kerim" okutuluyor.
* Dizide araştırma eksikliği çok fazla. Öylesine önemli tarihi bir şahsiyet, cinsellik boyutuna indirgenmiş. Padişahın hayatı sadece cinsellikten ibaret gibi bir imaj varilmiş.  "Kanuni Sultan Süleyman" devlet idaresini bir tarafa itip akşam hangi kadınla beraber olacağı hesabı içinde olduğu havası verilmiş.
* Koca "Osmanlı tarihi" bir avuç kadının çekişmesinden ibaretmiş gibi gösterilmiş.
* "Kanuni Sultan Süleyman'ın" hayatı, nikâhsız bir şekilde haremdekilerle yaşayan, zevk düşkünü bir kişi olarak gösteriliyor. Nikâh kavramı hafife alınmış, hatta hiç gündeme bile alınmamış.
"Muhteşem Yüzyıl" dizisinin hem olumlu, hem de olumsuz yönlerini maddeler halinde sıraladık.
Burada kesin olan durumu bir de ben hatırlatayım.
"Osmanlı Devleti'nde Harem hayatının" gerçek iç yüzünü orada yaşayanların haricinde hiç kimse bilmiyor.
Bu durumu herkes merak etmiştir. Özellikle "Batı dünyası" bununla ilgili çok hayali senaryolar üretmiştir.
"Batılı oryantalistler," kendi yaşam tarzlarından yola çıkarak bir Osmanlı padişahının neler yapabileceğini hayal ederek yığınlarca kitaplar yazmışlar.
Bizim taklitçiler de bunları kaynak alarak bizlere aktarıyorlar.
Bu işin esası budur.
Şimdi burada şunu hatırlatmak istiyorum.
"Bugünkü Rusya" Çarlığıyla övünüyor.
"İngiltere" kraliyetiyle varlığını sürdürüyor.
"Japonya" gelenekleriyle kendini dünyaya tanıtıyor.
"Amerika" geçmişteki kovboyculuğuyla aslını ortaya koyuyor.
Bizler ise, geçmişimizi, aslımızı, tarihimizi kötülemeyi marifet sayıyoruz.
Bu nasıl bir kişilik,
Bu nasıl bir şartlanma,
Bu nasıl beyin yıkama, bir türlü anlayamıyorum!..

Mustafa Topaloğlu - milli gazete

Muhteşem Yüzyıl dizisinin artı ve eksileri yorumları

 • Image Description
  seda
  17.02.2011

  eleştirilerinizi anlıyorum katılıyorum da ama,biraz objektif bakarsanız bu dizide alatılan olayların hiç mi gerçeklik payı yok? hepsi yalan yanlış uydurma şeyler mi? sadece gerçekler abartılarak anlatılmış.

 • Image Description
  Ziyaretçi
  19.02.2011

  iyi, guzel, hepsi dogru olsun da....nasil olur da , kime gore 3, kime gore 4 kadinindan tek hurreme nikah kiydigi biliniyor? hani, adaletliymis, hani dindarmis da , hurremle nikahlandiktan sonra diger kadinlariyla niye nikahlanmamis? butun kadinlara esit davranmak, cok esli muslumana kur'an i kerim'in en onemli emir degil mi?
  nasil olur da , cesitli kaynaklar onun 12 kadar cocugun oldugundan bahsediyor? eger hurrem'den 5 tane olmus, mahidevran'dan 1 tanesi, hadi gulfem'den 1 tanesi olmus, geri kalan 5 cocuk kim dogurmus?
  biraz da gercekci olalim , arkadaslar- adam hurreme asik olmus , hurrem de ona. sonra hurrem anlamis ki, mustafa tahta gecse, hem kendisi, hem de cocuklari helak olur - ve kadin ilk once ibrahim'e sonra da mustafa'ya tuzak kurmus...kurmasaydi, mustafa tahta gecseydi, onu eski sarayina gonderecekmis, erkek kardeslerini de derhal oldurtecekmisti ...tipki dedeleri gibi....yani, olay cok basit...simdi , su basit olayi dizide anlatanlara her turlu baski yapiyorsunuz, yok sanli osmanliyi lekeliyormus falan filan...ya, tamam, sanli olmus, buyuk padisah olmus, ama kendi evinde daha adaletli davransaydi ya......

 • Image Description
  hayat
  19.02.2011

  Evet farklı birşey anlatmamışsınız. Dizinin seneryosu aynen yukarıda anlattığınız gibi. Başlangıcından birişine kadar dizi yukarıdaki ÖNYARGI çerçevesinde kahramanlarını konuşturacak kavga ettirecek. Ve halka aynen böyle diye empoze edecek. Doğruyu onlar bilir. biz zır cahiliz. siz izleyip onlara inanmaya devam ediniz :)

 • Image Description
  Ziyaretçi
  19.02.2011

  iste , www.tarihsayfasi'dan , kanuni'nin ailesi ila ilgili yazisi :

  "Yılmaz Öztuna değerli eseri Devletler ve Hanedanlar adlı çalışmasında Kaanuni'nin erkek evlâd sayısını onbeş olarak göstermektedir. Bizde bu bilgileri özetlemek suretiyle aktara­lım efendim:1512'de doğup, 1521'de 9 yaşında ölen Mah-mud, 1515'de doğan ve Konya Ereğli'de 6/kasım/1553 ba­bası tarafından boğdurulan, Mustafa, Amasya'da 1526'da doğup, Bursa'da 1533'de boğdurulan Mehmed, sadece Ölüm târihi bilinen Konya'da medfun Ahmed, 1521'de İstanbul'da doğup, 22 yaşında 1543'de Manisa'da Çiçek hastalığından ölen Mehmed, bebekken ölen Abdullah, 1524'de doğan ve bilahire 2. Selim unvanıyla tahta çıkan Selim, 1525'de do­ğup, 1562'de Kazvin'de İran Şahına verilen sipariş üzerine öldürttürülen Bayezİd, 1543'de Kütahya'da doğup, Kaz­vin'de 1562'de Şah'ın marifetiyle boğdurulan Orhan, yine Kütahya, Kazvin hattı içinde 1545 doğum, 17 yaşında 1562'de boğdurulan Osman, aynı hatta 14 yaşında öldürülen Abdullah, 3 yaşında Bursa'da boğdurulan Mehmed, İs­tanbul'da 1531'de doğup, Ağabeyi veliahd Mustafa'nın ida­mında geçirdiği şok'a bağlı olarak vak'adan 21 gün sonra 27/kasıml553'de vefat eden Cihangir ki İstanbuldaki Cihangir semti bu şehzadenin adına kurulmuştur. 1554'de doğup, sekiz yaşında 1562'de vefat ettiği bilinen ve hakkında başka bilgide bulunmayan Orhan'ı böylece sizlere naklettik."....

  soruyoruz: bazi cocuklarin anneleri bilinip da, geri kalanlari kim dogurmus? hani sokaktan toplamis degil , galiba:)))))

 • Image Description
  hayat
  19.02.2011

  Şeri şerif kanunları açık ve nettir. Ve onlarda harfiyyen kendi ülkelerinin kanunlarına göre yaşamış ve ölmüşlerdir. Ne yazik ki o dönem T.C. Anayasası hükümleri geçerli değildi. O yüzden günümüz kanunları ile yargılayamazsınız. 15 değil 25 çocugu da olabilir. Dönemin kanunları açık ve nettir. Aynı anda en fazla 4 eşi olabilir. Boşanma ya da eşinin ölümü sonrası bir başka eş daha alabilir.

  Tarih kitapları hata yapabilir ancak KANUNİ, hata'nın ne olduğunu bilecek kadar başarılı bir LİDER!

  Bu konularda polomik yapacak ya da uzun uzun tartışacak değiliz. Beğenen gelir okur öğenir, beğenmeyen yaşadığı gibi sanır.

  Biz sadece geçmişinize sahip çıkın onlarla gurur duyup geleceğe emin adımlarla ilerleyin diyoruz.

  Dizi ile alaklı oluşturduğumuz anketlere takip edip genel izlenimleri oradan görebilirsiniz.

 • Image Description
  Ziyaretçi
  19.02.2011

  Annelerini bilmek bilgi kazandiracakti:)))) evet, kanuni bir lider'di, tabii ki, ama insandi, sonucta....
  hem ben baska cografyada dogup buyudum, turkce anadilim degil , osmanli tarihi ancak kismen tarihim olur....ama ogrenmeye merakliyim....bakis acim sizinkiden farkli olabilir....

 • Image Description
  Ziyaretçi
  19.02.2011

  bilgi kazandiracakti.....ben farkli cografyada dogup buyudum, turkce anadilim olmadigina ragmen, ogrenmeye de cok merakliyim, osmanli tarihine merakim var.....ve kendime gore yeterince genis egitimim var.....

 • Image Description
  hayat
  19.02.2011

  Anneleri kimdi bunlardan daha önemlisi kültürlerini öğrenebilmektir. Onların hayatına yön veren değerleri bilmek lazım. Yani İSLAMİYET! Kuran'ı kerim ve islam ahlakı. Kanuni İnancı bütün bir liderdi. ve inancının verdiği ölçüde evliliği ve çocukları oldu!

  Kanuni Sultan Süleyman ve diğer osmanlı kahramanlarını sizin doğup büyüdüğünüz coğrafyaya kadar getiren gerçek İNANÇ'larıydı. Onlar inandıkları değerler için geldi. O topraklar yaşayanlarında islam ile tanışmalarını ve CENNET'i kazanmalarına vesile olabilmek için geldiler. Fakat asla zorlamadılar. Şu an sizin topraklarınızda kalan müslümanlara yapılan zulümlerin hiç birini oraların yerli halkına yapmadılar. Özgür bıraktılar. Fakat müslüman olabilmeleri için hem fırsatlar sundular hem de dua ettiler.

  Kısaca annelerini cocuklarını öğrenmekten daha çok islam kültürünü islam inancını öğrenmek ve yaşamak size daha çok şey kazandıracaktır!

 • Image Description
  Ziyaretçi
  19.02.2011

  Evet, osmanli farkli cografyalara gercekten cok sey kazandirdi, kultur ve inanc dahil. fakat, osmanli o yerlere gelmeden hic inanc ve kultur yok muydu ? vardi, tabii ki, evet, farkliydi, ama vardi . o farkli kulturlerin bir kismi, kisilerin babasi ve annesi kim olduguna oldukca onem verilmekti ... ve buradaki tarih belgelerde , osmanli sarayina gelin giden balkan prenseslerin isimleri biliniyor, mesela ...

  "Şu an sizin topraklarınızda kalan müslümanlara yapılan zulümlerin hiç birini oraların yerli halkına yapmadılar."...o da dogru, sirf musluman olduklarimiz icin bize zulum yapiyorlar ...bazilari intikam diyorlar ....neyin intikami? yasayan nesiller tam olarak bilmezler de...

  osmanli balkanlarda 500 sene civarinda kaldi, buyuk iz birakti...dusunuyorum ki ,500 sene zaman zarfi icerisinde , nasil olur da yerli halklara kendini sevdirmeyi basaramamis osmanli? ....hic fikriniz var mi?

  dedigim gibi, ben sadece siradan bir tarih meraklisiyim....

 • Image Description
  hayat
  20.02.2011

  Bu konuyu cok düşündüm. Balkanlar gönül yaramız. Bunu anlayabilmek için bugüne bakmak lazım. Örneğin bosna. Orada bir katliam oldu. Katliam'ın nedeni sadece müslüman oldukları için. Osmanlı oradan ayrılalı yüzyıllar oldu ancak katliamlar bitmiyor.

  Nefret osmanlı'ya değil. İSLAM dinine. Ve bu biranda olmadı. Yüzyıllarca içeriye yerleştirilen ingiliz, alman, rus casuslar açtıkları okullar ve kiliseler aracılığı ile yaptılar. Ve osmanlı'yı dolaysı ile islam hayranlığı oluşturmamak için bir çok yalan uydurdular. Girit bir zamanları müslüman nüfus barındırıyordu şimdi hiç yok. Çünkü katliamdan geçirdiler. Balkanlarda yüzyıllardır türk müslüman katliamları var. Haçlı zihniyeti devam ediyor.

  İspanya'ya bakınız. orası bir zamanlar tıpkı balkanlar gibi müslümandı. orada endülüs vardı. Tamamen yok ettiler. Katliamdan geçirdiler. Endülüs kötü oldugu ya da hata yaptıgı için değil sadece müslüman oldukları için oldu bu.

  Osmanlı'nın hatası adaletli davranması idi. Eğer amerikaya osmanlı askerleri girmiş olsa idi bugün orada bir ingiliz devleti değil kızıldereli yerlilerin devleti olurdu. Bu adaletin hangi boyutta anlayabilmemiz için bir örnektir. Ve sadece balkanlar değil bugün aynı şekilde müslümanları anadoludan tamamen sürmek için mücadeleye devam ediyorlar. İçeri de parayla satın aldıkları çok insan var. Önce tarihle geçmişimizle aramızdaki bağları koparmaya çalışıyorlar. vs. vs.

  Yaşadığınız yer neresidir bilmiyorum ancak oralarda müslümanlara karşı hoşgörü geçen 10-20 yıla göre daha fazladır eminim. İnşaallah daha da fazla olacaktır.

 • Image Description
  Ziyaretçi
  20.02.2011

  aslinda, "Bunu anlayabilmek için bugüne bakmak lazım",degil, bunu anlamak icin gecmise bakmak lazim...hem de tamamen objektif bir sekilde....ki bakildi mi hic? biliyoruz, tarihi hep galipler yazarlar :) ...soru cok...cogu da cevapsiz kalacak....

 • Image Description
  Ziyaretçi
  26.02.2011

  Ya bısı solımmı kafayı yemıssınz sız dızının hep - (eksı) taraflarına bakıosnz Bence super bı dızı Bence bu sıtennın sahıbı entrıka yapmak ıcın bunları solıo Arkadasları bunu unutmayın Hurrem sultan'a Iyı dıyen bı sıte gerızakalılar Hurrem Sultan Kanunı ıle bırlıkte olmak ıcın Oo dızıde ıbne olarak gordugunuz Sumbul aga varya onla yattı mustafayı oldurdu Ibrahım'ı Pasa'yı bogdurdu Gelmıs gecmıs en kotu Sultanlardan bırıydı zaten onun yuzunden osmanlı kotu hallere dustu.Onun kotu oldugu anlasılınca Dısardan getırdıgımız butun kadınlar entrıkalar yasattı Kosem Sultan gbı.

 • Image Description
  hayat
  26.02.2011

  Sitemizde birçok köşe yazarının dizi üzerine görüşlerine yer verdik. Şu an yorum yaptığınız konuda yine bir köşe yazarına ait..

  Osmanlı'da entrika aramak müslüman kasaptan domuz eti sormak gibidir..

  afiyet şeker olsun lakin bizde bulunmaz aradığınız

 • Image Description
  Ziyaretçi
  26.02.2011

  bu bir film her türlü kurgu olabilir, niye bu kadar yaygara koparıyorsunuz, sadece ve sadece film, aynen gece yarısı expres i gibi, seyreden o an keyif alın ve orada kalsın, ve filmin hakkını yemeyin, şimdiye kadar dekor ve giysiler olarak bu kadar mükemmel çekilmiş bir film varmı?

 • Image Description
  Ziyaretçi
  27.02.2011

  Sayin Topaloglu,

  makalenizde olayi cok güzel özetlemissiniz. Allah sizden razi olsun.

  Evet bende yurtdisinda yasayan bir kardesinizim. Ama herzaman oldugu gibi bilhassa su son yillarda Türkler ve islamiyetle sürekli ugrasiliyor. Bunun amaci apacik ortada elbette, sizinde yazdiginiz gibi hacli zihniyeti tarihden öcünü almaya calisiyor ve aliyorda!
  Nitekim kendi insanimiz bile bir marifetmis gibi Osmanliyi yargilama cürretini kendinde buluyor.

  Evet Osmanli bazi cografyalara yaklasik 500 sene hükmetti. Günümüzde varmi bunun bir örnegi daha?
  Bu en cahilimize ecdadimizin dinimize ve kültürümüze bu denli ters olan cografyalarda yüzyillarca hükmetmesine ragmen ne kadar KANUNI ve HOSGÖRÜLÜ oldunu düsündürmesi gerekmez mi? Balkanlar bizi sevmemis...

  Yukarida son 10-20 yilda batida islama ve Türklere karsi-bizlerin buralarda yillarca yasamis olmamizdan dolayi olacak ki- biraz daha fazla hosgörülü olunmus olacagi görüsü var.
  Hayir efendim, bu durum bilakis son yillarda tamda tersi. Son dönemde islamiyet ve Türklere karsi müthis bir alerji var batida. Bunu kim inkar edebilirki? Bunu inkar eden zaten gaflettedir. En basit örnekleri Sarazin, Sarkozy ve Merkel'in olusturdugu anti islami/türk ortam degilmi!!
  Evet buralarda dinimizi ve kültürümüzü -her nekadar istedigimiz gibi yapamasakta- yaymaya, en azindan bizden sonraki nesillerimizin yukaridakiler gibi talihsiz düsüncelerden kurtulmasini saglamaya calisiyoruz. Ama gercekci olmak lazim, son 40 yilda geldigimiz noktayi diger etnik guruplarin basarilariyla karsilastiriyormuyuz acaba?

  Tarihi diziler ve filmler -ki buradaki senaristin kimligi her ne olursa olsun amaci apacik ortada- bize anlatir düsüncesinden kurtulan bir toplum olmak ümidi ile..