Muhteşem Yüzyıl dizisinin hataları


Alt üst tarafı dizidir derken konu büyüdükçe büyüdü. Tarihi dizi yapmak sahiden zor işmiş bir kez daha gördük. Tarihi dizilerin son dönem en güzel örneklerinden birisi olan Spartacus'u izlerken insan ister istemez kıyaslama yapıyor.

Sparctacus bugünün dizi formatında tarihi bir hikâye nasıl anlatılırın en popüler örneği. O'nun da içinde hayatta olan, sıradan olan, sakıncalı olan her şey var. Ama tarihte var. Dizi seyirciyi sarsmaktan kaçınmıyor. Konu pop Amerikan dizileri formatında işlense de hikâyenin geçtiği mekânlar, kostümler, kişiler, dönemin tarihi olayları ile örtüşmez diyebileceğimiz bir sahne ile karşılaşmıyoruz.

Muhteşem Yüzyıl'a belki buradan bakmak daha doğru olur. Yoksa senaristin veya yönetmenlerin konuya nereden bakacakları kararına kimse karışamaz. İster haremden bakarlar ister Enderun'dan.

Ayrıca bizim olaya doğru yerden bakma iddiası taşıyan film tarihimiz de kötü örnekler ile doludur zaten. Seyredilmeyen, ağır, bütçesizlikten tarihi bir komedi filmi gibi çekilen filmlerin İslam dünyasında da birçok örneği var. İran dizileri istisna olmak üzere Mısır dizileri üzerine kötü tarihi filmin kitabı yazılır. Kanal 7'de yayınlanan Hz. Yusuf mesela! Dizi üstelik çok da iyi izleniyor. Hz. Yusuf, Züleyha karakterlerini oynayanlar kötü komedi kıvamında. Bırakın karakterleri, olaylar ne Kur'an'daki tarih anlatımına uyuyor ne de mantığa. Zaman izleği bile yok. Bir peygamberin yalan yanlış anlatılmasına, filmi seyrederken insanın dalga geçme hissine kapılmasına rağmen seyirci yine ilgi ile izliyor, tepki de göstermiyor.

İyi tarihi film yapmak, iyi niyetin yanı sıra 4-5 yıla uzana bir yapım süreci, çok iyi ekip, çok iyi oyuncular, kostümünden dekoruna çok iyi bir tasarım istiyor. Sadece iyi niyet yetmiyor. Bu nedenle imkânlar olmasına rağmen muhafazakâr kesimin, bu sektörde yatırım yapan sermaye sahiplerinin böyle işlere ayıracak parası, bu işlere gönül vermiş kişiler yokken de ortalığı velveleye vermenin manası yok.

Muhteşem yüzyıl dizisi üzerine yapılan tartışmalarda serin duranların safındayım. Kimse bana göre dizi üretmek zorunda değil. Seversem izlerim, sevmezsem izlemem. Hele de elimde zap silahı ve birçok kanal alternatifi varken. Ancak yine de meslek gereği tarihi bir film yapılırken öne çıkan hatalara dikkat kesilmeden edemedim. Bu arada hem iyi bir tarih hem de Yeni Şafak okuru olan bir izleyiciden gelen maildeki 23 hatayı içeren listeden bazı notları sizinle paylaşmak istedim.

1) Kanuni, Kur'an'ın "iki kişi arasında dahi olsa adaleti sağlayın" dediğini söylüyor, Kur'an'da böyle bir ayet yok.

2) Dizide Yavuz'un 200 kalyonluk donanma hazırlattığı söyleniyor, oysa donanma için ilk kalyon 17.yüzyılın ortasında yapılmıştır ve tarihte hiç bir ordu bırakın 200'ü, 100 kalyona yaklaşacak bir donanma kurmamıştır.

3) Hünkâr sofası Kanuni tarafından kullanılmış değildir.

4) Hürrem Sultan, Kanuni'nin tahta çıkışından bir kaç yıl önce saraya girmiştir.

5) 26 yaşındaki Kanuni'nin 41 ve 14 yaşındaki Hürrem'in 28 yaşında birer kişi tarafından oynanması garip durmaktadır.

6) Kanuni tahta çıktığında Harem, Topkapı Sarayında değil Eski Saray'da idi.

7) Hareme gelen bir kız 3-4 yıl eğitimden geçmeden padişahın karşısına çıkarılmazdı. Hürrem'in, padişahın adını "Sülüman" diye telaffuz ederken, gelir gelmez huzuruna çıkarılması yanlıştır.

8) Dizide ismi gecen cellât Kara Ali, o tarihlerden 150 yıl sonra yaşamış bir kişidir.

9) Kanuni tahta çıktıktan sonra babasının nedimi Hasan Can'la görüşüyor. Hasan Can 60 küsur yaşında biri olarak görünüyor, oysa tarihi bilgilerimiz bize Hasan Can'ın Kanuni tahta çıktığında en fazla 30'ların başında olabileceğini göstermektedir.

10) Valide Sultan saraya yeni gelen Hürrem Sultan'la Rusça konuşuyor, bir kaç sahne sonra Hürrem Sultan birine "dilimizi nasıl biliyor" diye sorunca "Kırım Hanı'nın kızıdır da ondan" cevabını alıyor. O sıralarda Kırım Tatarları 250 yıl daha Rus egemenliğine girmeyecek bir topluluktur, Kırım'da Rus etkisi söz konusu değildir.

11) Bir vezir, padişahın İbrahim Paşa'yı has odabaşı yapması üzerine "bu dönmeyi nasıl has odabaşı yapar" diye sızlanıyor. Has Oda ve hatta Enderun'un tamamı zaten devşirmelerden oluşur.

12) Bir sahnede askerler "cülus bahşişimiz verilecek" diye seviniyorlar, askerlere bakıyoruz en genci 45-50 yaşında, hepsi hımbıl adamlar. O yaşta kimse orduda kalmaz.

13) Kanuni'nin ilk işi divan toplantısına katılıp bazı kararlarını aktarmak oluyor. Fatih döneminden beri padişahlar divan toplantısına katılmaz ve belki kafes arkasından dinlerlerdi.

14) Kanuni Venedik elçisiyle konuşurken Sarlken ve Francois'in mücadelesi için "bakalım kim kayzer olacak" diyor. Burada kayzer kelimesinin kullanılmasının doğru olmamasını geçtim, bu cümleyle Kanuni ne demek istemektedir ben bir tarih okuru olarak anlayabilmiş değilim.

15) Kanuni Venedik elcisiyle konuşurken "Venedik dükü" lafzini kullanıyor, bu kelimenin doğrusu "Doge"dur ve dilimize "Doc" diye geçmiştir, Kanuni'nin "Venedik Doc'u" demesi gerekirdi. Doge'un İngilizcesi Duke'tür ama anlamları tamamen ayrıdır.

16) Padişah dizinin pek çok yerinde ve Has odabaşı İbrahim Paşa, dizinin hemen her sahnesinde başı açık geziyor. Bu da doğru değildir. Kavuğu çıkarsalar bile takke giymeleri gerekirdi, Osmanlı âdeti budur."

... Ve daha birçok hata. Bu hataları bulmak için de tarihçi olmaya gerek yok ayrıca.

Ciddi ve dikkatli olmak yeterli. Bunları görünce bizim tarihimiz sadece kitaplarda kalsın aman demek geliyor içimden.

Ayşe Böhürler - yeni şafak

Muhteşem Yüzyıl dizisinin hataları yorumları

 • Image Description
  ziyaretçi 2011
  05.03.2011

  çok haklı

 • Image Description
  Ziyaretçi
  17.03.2011

  allah allah na fark eder ii ki bu dizini cekmisler ellerine saglik

 • Image Description
  DİCLE AKSOY
  24.03.2011

  dizi sayesinde araştırmacı oldum ....

 • Image Description
  Ziyaretçi
  28.03.2011

  dizide rodosun fethinden sonra kilisede namaz kılıyorlar namazı kıldıran şahıs rükudan kalkarken bile Allah-ü Ekber deyip kalkıyor.bu nasıl bir hatadır yani bu ekipte yada orada ki insanlardan bir kişi bile yok mu namaz kılan ki bunun farkında değiller yada farkındalar da bilinçli mi yapılıyor acaba?

 • Image Description
  48
  01.04.2011

  izlerken zaten birebir tarihimiz diye izlemiyoruz diziyi güzel diye izliyoruz hep hataları elestiriliyor hic mi yok dogru yerleri?ayrıca bu dizi sayesinde merak edip kanuniyi eslerini pargalıyı arastırıp kim olduklarını merak edip ögrenmek icin ugrasıyoruz.şimdiye kadar tarih merakım yoktu ama bu diziden sonra merakla arastırıyorum

 • Image Description
  hayat
  01.04.2011

  Güzellikler çirkinlikleri örtemiyor. Topluma eğri bir fikirin empoze edilebilmesi için diğer tarafların doğru olması gerekiyor. Dizi de de böyle yapılmış. Onlar her ne kadar başarılı olduklarını sansalar da toplum gerçekleri araştırıp öğrenmeye çaba sarf edecektir. Biz sadece araştırmak isteyenlere hazır bilgiyi derliyoruz

 • Image Description
  Ziyaretçi
  04.04.2011

  ayrıca haremde hernekadar erkek gezmesede kadınların bu kadar dekolte giydiklerini sanmıyorum..

 • Image Description
  Ziyaretçi
  07.04.2011

  Kardeşim güzelmi? evet güzel izliyormuyuz ?_ evet izliyoruz hatta burda yorum yapanlar bile izliyor izlerken gülüyormuyuz? gülüyoruz sonra oturup araştırıyormuyuz? araştırıyoruz demekkki neymiş buzdizi amacına ulaşmış reklamın iyisi kötüsü olmaz harika reklam başarılı bir filim...tebrik ederim.

 • Image Description
  berika
  09.04.2011

  katılıyorum size ve buna benzer çok mühimmatlar var... en önemliside "pargalı" haricinde ki herkesin [padişahın bile] bıyıkları ağzına giriyor ki bu çok tiksindirici, halbu ki efdali "üst dudağın gözükme miktarıdır"...
  yazınızdan anladığım kadarı ile siz zaten bunu biliyorsunuzdur ama mesele bilmeyenlere.................................................

 • Image Description
  yesim
  11.05.2011

  Ayşe Hanım,

  Ne kadar güzel izlemişsiniz diziyi. Ay pardon siz bunun dizi olduğunu bilmiyorsunuz. Siz bunu tarihi belgesel zannediniz:))))))) Ayşe Hanım Ayşe Hanım aç gözünü dizi bu dizi.. tarihten alınmış ama her ince ayrıntı birebir olamaz..

  :)))))))))))

 • Image Description
  Arif
  12.05.2011

  Evet izlediğiniz dizi.. Pornogrofi içerikli bir film değil..

  Sanırım siz diziden içinde SEX, İHTİRAS, FİTNE, FESAT, YALAN bilgi görmek olarak algılıyorsunuz..

  Aç gözlülük dizi ekibine o kadar bürümüş ki üç kuruş için koca tarihin ırzına geçmekteler..

 • Image Description
  merve
  13.05.2011

  dizi gelmiş geçmiş en güzel televizyon yapımıdır ama bazı hatalar var örneğin hürremin çoculları nın çok hızlı büyütülmesi yani yaş oranlarında hatalar yapılmiştır ama yine süper bir dizi hürremi çok seviyorum başarılar

 • Image Description
  Ziyaretçi
  26.06.2011

  Ya arkadaşlar bu densizlerin neyini savunuyorsunuz. hiç mi utanmıyorsunuz? Ecdâdın kemikleri sızlıyor. Osmanlı padişahları olan dedelerimizi adamlar çok çok çok afedersiniz yatak düşkünü olarak gösteriyorlar. Bu nedemek ya. Bunun yenilir yutulur tarafı var mı? Yapmayın arkadaşlar! Bizim tarihimiz iki tane densizin yaptığı diziyle alay edilebilecek ucuz mu? Kendimizie gelelim aksi taktirde bunları savunanlara Rûz-i Mahşerde hesabı sorulacaktır. İnsaf ya!

 • Image Description
  emre
  11.08.2011

  işlerimden sebep düzüyü izleyemdim
  ancak şimdi bölüm bölüm izliyorum evet tarihe bakarsanızz hata çok ancak dizin başında bu bir kurgudur demekde tamaammen kişiler üzerine kurulu senaryo
  hem ayrıca hangi tv kanalıdna gerçekleri yansıtacak yürek var
  ellerindne gelse peyagamer efendimizi tasvir edecek kişi koyarlar böyle bi dizi yada film yapsalar
  ancak şu varr en azından unutuğumuz unutturulan tarihimizi bir parça hatırlama imkanımız oldu
  ee sıra şimdi de gerçekleri ortaya koyup gerçeklerle bi dizi yapan yapımcıda
  varmı öyle bi yapımcı?????

 • Image Description
  Ziyaretçi
  27.10.2011

  kim ne derse desin türkiye de yapilmis en mükemmel dizi. Hayranlikla izliyorum. Insallah buna benzer daha nice diziler yapilir da gecmisimize biraz isik tutulur.