Kendi Canını koruyamayan imparatorluğu nasıl korusunMuhteşem yüzyıl dizisinde çok sinsi bir tuzak var. Yavaş yavaş işlenip en sonunda Kanuni Sultan Süleyman'ın kalbine öyle bir saplanacak ki TÜM TÜRKİYE ondan nefret ettirtilmek istenecek!!

Nasıl mı?

Çok iyi izleyin. Mustafa rolundeki çocuk cok planlı şekilde sevecen masumane tatlı şekilde önplana çıkartılmakta ve bilinç altına bu çocuk nasıl öldürtülür diye yerleştirilmekte. Hürrem Sultan ne kadar gaddarmış. Ne büyük saltanat hırsı varmış diye için için beyinlere işlenmekte. Her bölümde damla damla bu işleniyor.

Şehzade Mustafa öldürüldüğünde 38 yaşındadır. Öldürülme nedeni isyandır. 1540-1553 yılları arasında da 13 yıl Amasya valiliği yapmıştır. Yani emrinde asker ve ordusu da bulunuyor. Unutmayın yavuz sultan selim de trabzon valisiyken babası beyazid'e karşı isyan etmiş fakat hayatta kalmayı başarmış ve iktidara gelebilmiştir.

Burada çok ince bir nokta vardır.

Kanuni Sultan Süleyman 46 yıl padişahlık yapmıştır. Bu koskoca yarım asır demektir. En uzun padişahlık yapan osmanlı padişahıdır. Hali ile bu kadar uzun süre kendisinden sonra geleceklerin iktidar mücadelesine daha Kanuni Sultan Süleyman Han'ın hayatta iken başlamalarına neden olmuştur.

Kanuni Sultan Süleyman'ın otoriter ve güçlü olması kardeşler arası mücadeleyi daha diplomatik hale getirmiştir. Şöyle bugünki iktiadar ve muhalefet kavgalarına bir göz atınız. en basidi 10 sene önceye gidip 28 şubata bakınız. İktiadara tek başına gelme riski olan ERBAKAN'a karşı orduyu kullanan derin devleti düşününüz.. Ya da 17 sene öncesine gidiniz İktidar olmuş ve icraatlarını ısrarla yapmaya çalışan Turgut Özal'ı düşününüz.. O iktidarda iken yapmak istedikleri derin güçlerin gladyonun zararına olduğu için öldürülmedi mi?

Bugün bile iktidar kavgasından dolayı cumhurbaşkanını bile kırpmadan öldürürlerken ya da muhsin yazıoğlunun helikopterini düşürüp 3 gün boyunca bulunmasını engellerlerken.. neyse..

Kanuni'nin hayatta iken bir iktidar mücadelesi başlamış ve ilk kaybeden Şehzade Mustafa olmuştur.. Dedesi Yavuz gibi darbe yapıp başarılı olabileceğini sanmış ama başarılı olamamıştır..

Ve tarih boyunca en büyük kahpelik ise Hürrem Sultan üzerinden Kanuni Sultan Süleyman'a saldırmak olmuştur. Osmanlıya olan düşmanlıklarını kinlerini nefretlerini ancak böyle dökmüşlerdir.

Daha sonra Hürrem Sultan'ın oğlu Şehzade Beyazid aynı iktidar mücadelesine devam ettirmiştir. Hürrem mi dedi kendi oğluna git iran'a sığın diye? Durduk yere hadi ben tatile gidiyorum iran'a mı dedi? Hayır efendim. Ne alaka! Ortada koskoca iktidar mücadelesi var ve hürremin kendi oğlu da bu mücadeleyi başaramıyor.

En becereksiz dedikleri kıbrıs fatihi 2. SELİM HAN iktidara emin adımlarla ilerlemiştir.. Dönemin şartlarına ve konjoktörünü çok iyi bilmek gerekiyor. 2. Selim santac tahtasında hamlelerini çok iyi oynamış ve kardeşler arası iktidar mücadelesinde hayatta kalmayı başarmıştır.

Firaset nedir hiç duydunuz?

Peygamber efendimiz ne buyurmuştu:

"Müminin firasetinden korkunuz çünkü o Allahın Nuru ile bakar."

Eğer gerçekten şehzade mustafa firaseti ile önünü görse santraçta doğru hamleyi yapabilse iktidar o olurdu. Yani padişahlık mücadelesini hak edebilirdi.

Fakat görülüyor ki başaramamış. Canını koruyamamış. Yavuz Sultan Selim han babasına ilk baş kaldırdığında geri çekilmiş daha sonra babası hayatta iken onu tahttan indirtip yerine geçmiştir.. Ve arka arkaya fetihlere koşup şah ismailin canını okumuştur.. O dönemin atmosferini görerek doğru hamleyi yaperken, dedesine özenen şahzede mustafa ise dönemin havasını tahmin bile edememiş şah ve mat olmuş..

Farz edelim ki kanuni iddia edildiği gibi KANUN'lara göre değil de HÜRREM'e göre davrandı ve taraflı idi. Padişah adayı bir insan bu ihtimalleri de düşünemez mi? Babası ile anasının ilişkisini ya da hürremle babasının ilişkisini hiç mi görmüyordu? Böyle bir ihtimal olmuş olsa mücadeleyi iki kişi ile yapmak yerine diplomasiyi çok iyi yapar savaş ve isyan yerine farklı hamleler yapar canını babasının ölümüne kadar korumaya çalışırdı.. Hangi padişah adayı olursa olsun böyle AŞK-MEŞK ilişki olmuş olsa ona göre davranırdı.. Ama davranmamış. Sorun Hürrem-Kanuni ilişkisi değil, HIRS-Mustafa ilişkisi olmalı ki hırsına erken yenilmiş..

Bakın 2-3 kardeş arası rekabetten daha acısı nedir biliyor musunuz? 2-3-5 devletle rekabettir. Mücadeledir. İçerdeki rekabeti şavaşı kazanamayan dışarıdaki savaşı asla kazanamaz. İçerideki otoriter dengeyi sağlayaman, uluslararası dengeleri asla kuramaz.

İşte biz bunu diyoruz. Henüz kendi otoritesini koruyamamış. Padişahlığa ilerliyen yolu sonuna getirememiş bir kişi ağzı ile kuş tutsada fayda etmez. O kişi imparatorluğu da dış güçlere karşı doğru stratejilerle koruyamaz.

Bu konuları yazmak konuşmak bizim haddimize değil. Ancak düşman zehirli hançerini yüreğimize doğru saplamaya kalkmışken susmakta bize HARAM'dır.. Hadisi şerifi tekrar yazmakta fayda var:

"Müminin firasetinden korkunuz çünkü o Allahın Nuru ile bakar."

Firaset, kalp gözüdür. Önünü görebilmektir. Hata yapmamaktır. Yanlışa düşmemektir. Yanlış kararlar vermemektir.

Bizim Kanuni Sultan Süleyman Han Hazretlerinin firasetinden asla şüphemiz yok. O yüce bir sultan. O devrinin kutbu.. O Allahın Sevgili kulu.

Yeri geldiğinde ümmeti muhammedin geleceği için kendi evladını bile feda edebilecek kadar islam aşığı.. Kuran aşığı..

Başka söze hacet var mı?

* * *

Not: Bu yazı dizinin ilk bölümlerinde hazırlanmıştı. Ve zaten o tuzak ilmik ilmik dokundu ve gerçekleşti. Delil olarak aşağıda ziyaretçilerin yorumlarını okuyabilirsiniz. Dizi öyle bir işlediki beyinlerine 90 bölüm sonra şehzade mustafa ölüm sahnesi ile bütün izleyiciler lanet okumaya başladılar yüce sultana..

Dizi ekibini tebrik etmek lazım. Amacınıza ulaştınız. Halk'ın kanuniden nefret etmesini sağladınız. Şehzade mustafayı göklere çıkardınız.

Kendi tarihini acımasızca katleden insanlar, izledikleri dizinin hipnozu altında adalet dağıttıklarını zannediyorlar! Çok yazık! Buyrun aşağıdaki yazıyı da okuyunuz

https://hurrem.zehirli.org/node/875

Kendi Canını koruyamayan imparatorluğu nasıl korusun yorumları

 • Image Description
  Ziyaretçi
  22.02.2011

  Bir cihan padişahı kıtalara ülkeler hükmetmiş.Kanuni Sultan Süleyman.ama ne yazık ki aşık olduğu kadının iktidar hırsı için onu kullandığını anlayamamış.divan toplantılarını dinleyen devleti arkadan yöneten hürrem değil mi?.Müslüman olup namaz kılan oruç tutan hürrem ölürken papaz çağırtmış.Bir cihan padişahının böyle oyuncak olması çok acı.ben kendi atalarım adına çok üzüldüm.yazık

 • Image Description
  Arif
  23.02.2011

  Koskoca devrinin kutbu olan Sultan Süleyman anlayamamış. Divanussalihin toplantılarına katılan sultan süleyman anlayamamış. Hürrem kimdir nedir bilememiş ama namazsız abdestsiz sen bir çırpıda anlayıvermişsin. Hemde 400 sene sonra!

  Kaynaksız belgesiz asla konuşulumaz. Merak ettim hangi kaynak papaz çağırttı diyor? Yoksa siz kanuni sultan süleyman'ı papaz olarak mı görüyorsunuz?

  http://www.hurrem.net/hurrem-sultan/hurrem-sultan-in-dini-nedir-musluman-midir.html

  bu yazımızı okuyunuz. ve eğer müslümansanız tövbe ediniz. yok değilseniz bu yorum size yakışır!

 • Image Description
  Ziyaretçi
  24.02.2011

  "Yeri geldiğinde ümmeti muhammedin geleceği için kendi evladını bile feda edebilecek kadar islam aşığı.. Kuran aşığı..

  Başka söze hacet var mı?"

  Bence de yok... Şaşırmışsın sen...

 • Image Description
  hayat
  24.02.2011

  Aşk'ı yatak odası ve karşı cinse olan duygudan ibaret sananlar için "Allah aşkı" şaşkınlık olsa gerek..

  Hürrem kim ki? aciz bir kul.. Kanuni gibi yüce bir sultan hürrem aşkına mı viyana kapılarına dayandığını sanıyorsunuz?

  Onun gibi yaşamadıkca onun gibi düşünemezsiniz. Herkesin hayatını da kendi yaşadığınız hayat gibi sanarsınız!

 • Image Description
  Ziyaretçi
  26.02.2011

  Kimse gercek anlamda oralarda neler oldu bilemez bosuna tartismayin arkadaslar. Gercekler acida olsa gizli bir gecmiste kalmistir. Kimse cok biliyormus gibi tartismasin.

 • Image Description
  Ziyaretçi
  04.03.2011

  mustafa katledilmiştir dahası yok

 • Image Description
  hayat
  05.03.2011

  Bir şahzede de olsan yarını görebilmek gerekir. Dömenin atmosferini şartlarını iyi algılamak gerekir.

  Kanuni'nin 46 yıllık saltanı kardeşler arası taht kavgasını onun hayatında başlamasına neden olmuştur. Şehzade mustafa şartları çok iyi görememiş ve kaybetmiştir. Bu onların meselesidir.

 • Image Description
  Havvanur Ovat
  27.03.2011

  sen böyle bi bilgiyi nerden öğrendin ? ya da hangi tarih kitabında böyle bişey yazıyo ? şahsen ben hiçbir yerde hürremin ölürken papaz çağırttığını duymadım ve görmedim...

 • Image Description
  UGURRRRRR
  08.05.2011

  ys bu bilgiyi veren arkadaşımız tamamen çarpık bilgiler vermiştir bi kere diyorki kendi cam-nını koruyamayan devleti nasıl korusun arkadaşım sana soruyorum seninde üstüne 7 kişi ellerinde her türlü araç gereçle nasıl karşı koyucaksın ki şehzade mustafa han hazretleri bunların 5ini yere sermiş ki böyle konuşuyosun hürrem sultan kim onu savunanlara söylim mahidevranın sürünerek beş parasız ölmesinin şehzade mustafanın pargaralı ibrahimin katili ve devlete rüşveti sokan yolsuzluğu sokan kişi cihan hakimi kanuni sultan süleyman
  bunları nasıl görmez ayrıca şehzade mustafanın ölümüyle kanuninin hürremden olma en küçük oğlu sakat cihangirde onun acısıyla ölüyor daha nasılki kanuni bunları görmez yine fuzulinin sözüyle bitirmek isterim bu devir için söylnmiş bir sözdür FUZULİ:SELAM VERDİM RÜŞVET DEĞİLDİR DİYE ALMADILAR.

 • Image Description
  hayat
  08.05.2011

  Dostum bu yazıda geçen, son dakka mücadelesi değil.. O noktaya gelinceye kadar yaşanan olay ve hadiseler üzerinedir.

  Yani şehzade mustafa'nın 15 yaşından 38 yaşına kadar geçen süreçteki icraatları ve uygulamalarıdır. İçeride iç siyaseti başarı ile idare edememiş bir lider dış siyasette ne kadar başarılı olsun?

  Her dönem rüşvet, faiz, adam kayırma, torpil elbet olmuştur. Olacaktır da bunun önüne kimse geçemez. Hiç kimse sütten çıkmış ak kaşık değil ancak sadece varsayımlarla da birini tamamen suçsuz diğerine de tam bir günah keçisi olarak lanse etmekte büyük bir hata olacaktır..

  Ne şehzade mustafa tamamen suçsuz, ne de Hürrem Sultan günah keçisidir..

 • Image Description
  Yusuf Demir
  19.05.2011

  Muhteşem Yüzyıl dizisi, sizin iddia ettiğinizin aksine Kanuni Sultan Süleyman'ı, sevecen ve adil bir hükmdar olara göstermektedir. Cem Sultan'ın oğlu Murat'ı, Rodos'u ele geçirir geçirmez boğdurtmasını, güya Kanuni namaz kılarken tam secdeye gelirken sırtına hançer fırlattırdığı için boğdurmuştu. Makbul Damat İbrahim Paşa ise kendini hançere siper ederek, Kanuni'nin canını kurtarmıştı.

  Cem Sultan'ın oğlu Murat'ın öldürülmesinden dolayı, kim nefret ettiki Kanuni'den? Aksine onu, ölümü ziyadesi ile hak etmiş biri olarak gördüler.

  Gelelim Şehzade Mustafa'nın isyan ettiği için öldürülmesine;

  Tarihte, "Şehzade Mustafa İsyanı" diye bir isyanın kaynağını gösterebilirmisin? Öyle bir isyan sözkonusu değil. Şehzade Mustafa, babası olan padişah Kanuni'nin çağırması üzerine Konya'daki otağına gitmiş, orada babası ile karşılaşacağı yerde, bir gurup cellad ile karşılaşmıştır. Kimi rivayetlere göre, Şehzade Mustafa, başına gelecekleri anladığı halde, padişaha karşı gelmiş olmamak için bile bile oraya gitmiştir.
  Onca celladın saldırısı sonunda boğularak öldürülen şehzade, o şartlar altında canını nasıl koruyabilirdi? İddia ettiğiniz gibi yanında ordusu filan yoktu.

  Şehzade Mustafa'dan sonra, Şehzade Bayezid, dört çocuğu ile birlikte, İran Şahı'na boğdutturulmuştur. Sanırım onunla ilgilide anlatacağınız sebepler olacaktır. Osmanlı'da katledilen bebekler için bir birsürü gerekçe uyduranların, her olaya uyduracak birşeyleri vardır mutlaka.

 • Image Description
  Ziyaretçi
  22.05.2011

  şu dizi çıkmasaydı kimsenin tarihle ilgileneceği yoktu haybeden gürültü yapmayın saray hayatı hepinizin nefsine hoş geldi alengirli yanar dönerli falanlı filanlı ... başkada bişey değil, yok öyle olmuş yok böle olmuş yok o yalanmış bu doğruymuş hiç biriniz hiçbişeyi ispatlıyamazsınız 500 sene geçmiş hala caz cuz yapıyonuz ya kapatın bu siteyi komple ya boş işleri bırakın akıllı olun...

 • Image Description
  Ziyaretçi
  30.05.2011

  kardeş Allahın selamı üzerine olsun.diyorsunku bu dizi olmasa,tarihde anlıyaçağınız yok,yaşım 50 en az 20 yıl dır osmanlıyı araştırıyorum.yani atalarımızı.ben dünyaya nam salmış,dünyaya insanlığı öğretmiş,dünyaya ilim irfan ve medeniyet getirmiş bu atalarımla ne kadar övunsem azdır.zamanında osmanlıya vuramıyanlar,içten içe kin besliyenler,teknoloji ile çaktırmadan benim ceddimi karalamaya çalışıyorlar.son iki yüzlıydır 5 millyondan fazla müslümün ve türk hiristiyanlar tarafından katedilmiştir,delilleri ile beraber söylüyorum.anladığım o ki sen ya osmanlı torunu değilsin yada türk ve müslümün değilsinki bu konuyu kötü yönün ile kabullenme cihetine gitmiştim.unutma eskiden düşman nise yine aynı düşmandır.sadece şekil ve yer değiştirdiler.bize dost görünüyorlar.Hadise şerif vardır bu konuda "Hiristiyanları ve yahudileri dost edinmeyin,edinirseniz ya onlara benzersiniz,yada onlar kendilerine benzetirler bizleri.kalın sağlıkça .selamün aleyküm.

 • Image Description
  azerbaycan
  28.06.2011

  Cunki az okudun bakin mahidevran bir turk onda turk kani akiyor ama hurrem bir rus kafir bence humkarin mahidevranla daha yakin olmasi makbule gecerdi zira boyle olsaydi mustafa humkar olurdu mustafada tarihte gecenlere gore cok cesur ve iyi egitim alan biridir ve yine tarihe gore butun ordu ulema ve suera mustafanin yanindadir bunun icin suleyman kendi oglunun onu tahtan indireceyinden korkup azcik da hurremin gaziyla rustem pasanin hiyleleriyle mustafayi gizlice bogdurur bundan sonra butun halk suleymana yuz cevirir suleyman da buna pisman olur ama gec azeriyim ama suleymanin hayatini sizden daha cok okudum okuduysaniz saolun

 • Image Description
  azerbaycan
  28.06.2011

  Nasil yani humkarin ikinci veziri mustafaya babanin yanina gitme diye mektup yazmis ama mustafa soyle demisben babamin adaletine ve kendi masumiyyetime inaniyorum"