Hürrem | Konular | Kitaplar

Damat Rüstem Paşa'nın Hayatı

Rüstem Paşa, 1500 yılında Hırvat 'ta doğmuştur. Osmanlı topraklarına getirildikten sonra devşirilmiş, 1539'da Diyarbakır Valisi ve 3. Vezir iken Şehzade Cihangir ve Şehzade Bayezid'in sünnet düğününde Kanuni Sultan Süleyman'ın kızı Mihrimah Sultan ile evlenmiştir. Bu nedenle 'Damat' sıfatıyla anılır.

Damat Rüstem Paşa (1500-1561) Kanuni Sultan Süleyman saltanatı döneminde 28 Kasım 1544 - 6 Ekim 1553 ve 29 Eylül 1555 - 10 Temmuz 1561 tarihleri arasında sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır.

Rüstem Paşa Mohaç Meydan Muharebesinde padişahın silahtarıdır. Enderunda yetişmiş zekası ile dikkatleri çekmiştir. Taşrada ki ilk görevi rikap ağalığıdır. Daha sonra Diyarbakır Beylerbeyliğine getirilmiştir.

Ancak onun yükselişini hızlandıran asıl olay Kanuni Sultan Süleyman Hürrem sultan'dan olan tek kızı Mihrimah Sultan ile evlenmesi olmuştur.(1539)

3. Vezirken Sadrazam olmuştur. 28 Kasım 1544 tarihinde Hadım Süleyman Paşa'nın azledilmesi ile yerine sadrıazam olarak getirilmiştir.

6 Ekim 1553 tarihinde Şehzade Mustafa'nın şehadeti sonrası görevden alınmıştır.

* * *

Kendisinden sonra gelen Kara Ahmet Paşa'nın idamından sonra 29 Eylül 1555 tarihinde tekrar 2. defa sadrıazam olmuştur.

10 Temmuz 1561 ölüm tarihine kadar idarede kalmıştır.

Rüstem Paşa'nın Mihrimah Sultan ile evliliği nedeni ile hakkında bir çok dedikodular olmuştur. Şehzade Mustafa'nın ölümünde Hürrem Sultan ile birlikte rolü olduğunu iddia eden fitnecilerde olmuştur.

Rüstem Paşa'nın Biri Tekirdağ'da, diğeri İstanbul'da kendi adına yaptırdığı 2 adet camii vardır.


1 yorum

vayy canlarını ortaya koyup

vayy canlarını ortaya koyup da rüstem paşa yaptığı oyunu bildiğini söyleyip yazanlar fitneci mihrimahla evlendikten sonra sadrazamlığa atladı diyen tarihçiler yalancı halk dedikoducu neden idam edildiğini araştırıp bir türlü bulamadığım ahmet paşadan sonra tekrar istenmeyen paşanın geri gelmesi osmanlının başrüşvetçi ilan edilmesi ölümünden sonra padişah a yakın mal varlığı falan hep fitneci tarihçilerin uydurmaları kişilerin fesatlığı halbuki paşamız ne başarılara imza atmış ne başarılara valla bir savaşta ne başarısını okudum ne bir divanda yaptığı bir şeyi devrin muhteşemliğinin yüzde 40 nın diyelim kaynağı olan ibrahim paşa ya deseler bunları başka türlü yorumlar mıydınız acaba

23.01.2013 - Ziyaretçi