Hürrem | Konular | Kitaplar

Yahyapaşazade Malkoçoğlu Bali Bey Kimdir

Malkoçoğlu Yahya Paşa'nın oğludur. Koca Bali Paşa şeklinde de anılır.

1495'de doğmuş olup, Kanuni Sultan Süleyman'ın yaşıtıdır.

2.nci Bayezit'in kızı Aynişah sultanın kızıyla evlidir .

Semendire sancakbeyi olmuş, 1521 yılında Belgrad'ın fethinde görev yapmıştır.

Daha sonra Belgrad sancakbeyi ve Bosna Beylerbeyi oldu.

1526 yılında Mohaç Savaşı'nda çok üstün başarılar gösterdi.Bir hafta gibi kısa bir sürede ordunun nehirden gecip mohaç ovasına ulaşmasını sağlayacak şekilde bir köprü inşaa ettirmiş Mohaç Savaşında oldukça yararlı olmakla birlikte Mohaç Muharebesi'nde Sağ Ordu komutanıydı.

Budin'in (Budapeşte) ikinci beylerbeyi ve Vezir oldu.

1548 yılında vefat etti.

Budapeşte'nin en büyük meydanının adı Osmanlıların Budapeşteyi kaybettiği zamana kadar Gazi Bali Paşa Meydanıdır.

Mehmet Bey adında bir oğlu vardır.


5 yorum

kanuni ve hürrem

maalesef bazı insanlar sadece dizinin bakış açısına takılmışlar. tarihi bir hakikat olan "meşhur Kanuni Sultan Süleymenımız" hürremin ailesini mağlup edip hürremi esir alır ve ondan padişah hatunu gibi davranıp şehzade doğurmasını istemiştir ve o da gerekeni yapmış şehsade mustafayı o çok merşhur kanuniye öldürtüp kendi iktidarını ilan ederek osmanlıdan öcünü almıştır. Bazıları bunu görmemekte hala at gözlüğü ile tarihe bakmaya devam etmektedir. Fatih Sultan Mehmet Hanı ın kemikleri ni sızlatmaya devam etmekteler.

11.05.2012 - Ziyaretçi

CVP:kanuni ve hürrem

komiksin birader.. kanuni nerede hürremin ailesini mağlup etmiş?

hürremin ukranyalı oldugu bile dedkodudan ibaret.. tarihi hiç bir belge yok.

uydurmuşsun bravo

12.05.2012 - bravo

birincisi hurrem sultanin

birincisi hurrem sultanin ailesi ni kanuni oldurtmedi .ve bariz bir sekilde belli sehzade mustafayi oldurtme sebebi intikan almak ve tak varis kendi evlatlari olmasi ,ve nitekimde basardi ,sehzade mustafayi oldurterek ,,

14.05.2012 - Ziyaretçi

kanuni ve hürrem

bir kere hürrem mustafayı öldürtmedi.mustafa iran şahına mektuplar gönderdi ve adına tura çektirdi hürrem biraz doldurmuş olabilir ama bunun ne amaçla yaptığını bilemezsiniz 15yaşında olmama rağmen benbile biliyorum biraz kitap okuyun.

26.03.2013 - Ziyaretçi

o dönemde neler yaşandığını

o dönemde neler yaşandığını bilemeyiz o onu öldürmese o bunu öldürür herkes can derdinde kimse palavralara inanamıyo gerçek şu kitaht kavgası haremde haseki olma kavgası herzaman varmış hürremle gelmemiş kardeş kavgaları nice kardeşler ölmüş günah keçisi aramak hata ne ekersen onu biçersin demişler ve ki osmanlı padişahlarının tek eşlisinede rastlamadım

15.05.2013 - Ziyaretçi