Hürrem | Konular | Kitaplar

Halvet ne demek, gerçek anlamı nedir


Halvet tasavvufta yalnız bir kenara çekilip dua ve ibadetle meşgul olmak anlamına gelmektedir. Dini bir terimi ne yazık ki cinsellikle ve cinsel ilişki ile birleştirerek gerçek anlamını bozmuş durumdalar. Bu da üzücü bir durum. Halbuki halvet kişinin kendi ile başbaşa kalıp kendi iç haline dönebilmesidir.

Dizide geçen osmanlıda padişahın halvet'i durumuna ise Sahih halvet denilir. Yani eşlerin hiç kimsenin göremeyeceği ve istekleri dışında kimsenin giremeyeceği (dizi ekibide dahil) kapalı veya kapalı sayılan bir yerde yalnız kalmaları demektir. Bazı bakımdan gerdek gecesi ile aynı sonuçları doğurmaktadır. Hükmü gerdek (zifaf) diyebileceğimiz bu durumda da kadının mehrin tamamı üzerindeki hakkı kesinleşir.

Karı ve kocanın birinde cinsel ilişkiyi engelleyen bir durum bulunmazsa halvet sahih olur. engel ya hastalık, küçüklük, çelimsizlik gibi ferdi bir durum veya farz olan namaz, farz olan oruç, hacda ihramda bulunma, hayız ve nifas gibi şer'i bir hüküm olabilir. Yanlarında kör, uykuda çocukta, biri olsa ve yukarıdaki engellerden bir bulunursa halvetin sağlığını bozar. İktidarsızlık halvet mani değildir.

Sahih halvet, gusül almayı, kızların erkeğe haram olmasın üç talakla boşanmış eşin ilk kocasına dönüşünü ve mirasçı olmayı gerektirmez. Sadece iddet beklemeyi, nafaka ve mehri gerektirir.

Sahih bir evliliğin ardından mehir borcunun doğabilmesi için evlenen kadın zifaf için hazır olmalı ve aralarında sahih halvet vuku bulmalı ve taraflardan birisi nikahtan hemen sonra ve ve zifaf veya halvetten önce ölmüş bulunmalıdır.

Nikah akdi yapıldıktan sonra, fakat zifaf veya sahihi halvetten önce bir ayrılık vuku bulursa ayrılığa kimin sebep olduğuna bakılır. Eğer ayrılığa erkek sahip olmuşsa mehirin yarısını kadına ödemelidir. Kadın olmuşsa bir şey gerekmez.

Faydalanılan Eserler
1) İlmihal İslam ve Toplum, Türkiye Diyanet Vakfı İslami Araştırmalar Merkezi
2) Büyük Kadın İlmihali, Rauf PEHLİVAN


13 yorum

çok elestirdiginiz dizi

çok elestirdiginiz dizi sayesinde diliniz acildi. daha önce neredeydiniz? çok biliyorsaniz neden siz daha bilgili bir sey uretmediniz. agzi olan konusuyor.

15.12.2011 - selma

siz kimsiniz????????

bu devirde bu kadar cahil bir site görmedim ben!!! açık araştırın, okuyun ve öğrenin.. ondan sonra zaten bunları yazacak cüretiniz olmaz!!! yazıklar olsun...
bu kadar örümcek kafalı tipler nasıl birbirinizi buldunuz da, beğenmediğiniz , hor gördüğünüz batının teknolojisini kullanıp da buralara yazmaya başladınız??? insanların cehaletinden faydalanarak, dini inançlarını sömürerek geldiğiniz bu noktalar bizleri hayrete düşürüyor ve gülerek okuyoruz ...
güneşi balçıkla sıvayamayacaksınız!

22.12.2011 - sana göre gavur

tashih

Bir de tashih nedir.. Onu açıklasanız..Yazılar hatalardan zor okunuyor?

23.12.2011 - alp

CVP:siz kimsiniz????????

cahil cahili googlede bulurmuş. Aramıza hoşgeldiniz :)

24.12.2011 - hoşgeldin

Osmanlıyı hortlatmaya

Osmanlıyı hortlatmaya çalışmayın, osmanlı denen zevat bu topğraklara bu millete ihanetiyle 90 yıl önce silinip gitti.Hala niye anlamak istemiyorsunuz. Kulluk dönemi bitti, insan olma dönemi açıldı. Ama siz insana kul olmak istiyorsanız o da sizin bileceğiniz bir şey. Ama hatırlatayım osmanlı öldü, osmanlı bitti kendi çirkefiyle beraber osmanlı gömüldü!!!!

23.01.2012 - Ziyaretçi

CVP:Osmanlıyı hortlatmaya

Sen bu cumhuriyeti kuranların nereden geldiğini sanıyorsun? uzaydan gelmedi.. osmanlının nimetlerinden yiyip üstüne küfretmek size yakışır

24.01.2012 - yakışır

osmanlıyı hortlatma bencede

osmanlıyı bu sözlerinizle siz hortlatcaksınız bu gidişle, siz bence biraz da olsa kendinize gelin. kimse sizin gibi düşünmek zorunda deil.herkezin düşüncelerine saygı duymanızı ögretmedilermi acaba size, size saygı ögretmek benim işim deil ama saygısızlıga cvp vermek benim işim. umarım bu sözlerim sizi üzmüştür belki biraz kendinize gelmenizi saglar. tarihin yalanı yada yanlışı sizin gibi düşüncesizleri ilgilendirmez ve sizede öyle konuşma hakkını vermez.

24.01.2012 - Ziyaretçi

DEVLET-İ ALİ OSMANİYE

osmanlı bir islam devletidir. sizin sorununuz osmanlıyla değil onun islam devleti olmasında. sizin gibiler osmanlının asli müslüman unsuru değil, osmanlı egemenliğindeki gayrimüslümlerin artıklarıdır. osmanlı öldü ama bir islam devleti olarak siz kendi akibetinize bakın

04.02.2012 - Ziyaretçi

geri kafalılar

osmanlı hiçbir zaman silinmedi silinmeyecek.siz soyunuz nereye dayanıyor MAYMUNLARA MI?osmanlı bir kulluk dönemi değil di aksine islamı konu alan ufku açan ve olması gerektiği bir dönemdi eğer osmanlının arkasnda yüce Yaradan olmasaydı o kadar uzun sürmezdi siz insan olduğunuzu mu sanıyosunuz şimdi elinizi kolunuzu bağlayıp vergi almak insanlık sa buyrun insanlığı yaşayın osmanlı hiçbr zaman gömülmez Rabbim siz gibi çirkefleri gömsün!!

05.02.2012 - mrve

osmanli

unutmayin gecmisini bilmeyen gelecegini bilemez derler bunu hic birzaman untmayin ve birbirinize hakaret etmeden medenice tartisin

16.02.2012 - izmir

tarihimiz

şanlıtarihimiz hiç şüphesiz osmanlıya dayanmaktadır ve hak verilmeliki osmanlıı bir cihannn imparotorluğuu kıdeminee misli ile ulaşmıştır. bitmiştir fakatt tarihhimiiz bilinmeli ve sahip çıkılmalıdırr zamanınn şartlarıı ve koşulları hakkında bu denli nankör yorumlarr hoş değildir . 600 sene ayaktaa kalann buu iktidar elbetkii kıdeminii ve şanını yititrrmeyecekk vee bu şanlıı atalarımızz sahipp çıkılmasını bekleyeceklerdir.. sonunaa kadar arkanndayızz tarimiz diyebillmekk vee uygulamkakkk ne büyükk şereftirrr . ne güzeldii tarihimm osmanlı ne gzellsinn sende türkiye..

23.05.2012 - esra

INSAF!!

INSAF!!!

HATASIZ CANLI OLMAZ,UNUTULMASINKI 1923 DE T.C MEMLEKETIMIZ GOKDEN PAT DIYE INMEDI BU BIR EVVELI VAR 622 YIILIK KOSKOCA BIR DEV DEVLET VAR IDI BUNU 7 CIHAN KABUL ETMISTI NE YAZIKKI T.C NIN ICINDE YASAYIB, NIMETLERINDEN FAYDALANDIGI HALDE DEDESINE KUFUR EDENDE SOZUM ONA INSAN SEKLINDE BAZI YARATIKLAR VAR NORMALDIR ,BUNLAR OSMANLI NIN ICINDE DE VARDI SIMDIDE OLACAK KIZMAMAK LAZIM HERKES ASLI GOREVINI YAPACAKTIR YINEDE ONLARI INSANLIGA VE INSAFA DAVET EDELIM ARKADASLAR,

ALLAHA EMANET OLUNUZ

HOLLANDA DAN SELAMALR

23.06.2012 - i.hakki

Osmanli ve Bildiklerimiz

Osmanliyi yanlislariyla ve dogrulariyla ogreniyormuyuz. Her donem kendi tarih dilimi icinde yargilanmali Osmanli doneminde parlayan bir imparatorluk olduysa yanlislari dogrularidan azdi demektedir. Yine Osmanlinin cokus donemine baktigimizda sorunlar ve yanlislar dogrulari goturmustur diye biliriz. Onemli olan herseyi tarafsiz bir gozle inceleye bilmek ve tartisma konularini her yonden ele alabilmektir. Tabiki kim isterdiki Osmanli coksun aman gercekler tarihte.

10.08.2012 - Budapeste gezi

Konular