Hangisi gerçek haremMuhteşem yüzyıl dizisi gizli takı reklamları ile dolup taşarken bir taraftanda beyinlerde osmanlı kadınları böyle cıbıldak geziyor imajı vermeye devam ediyorlar..

Utanmasalar mayo ile sarayda dolaştıracaklar. Ama bir de gerçekler var. 19. yy da pikniğe giden osmanlı hareminden çekilmiş gerçek bir fotograf ile dizide insanların beynine işlenmeye çalışılan harem arasındaki farkları siz bulunuz?

Bir tarafta kolları açık sarayın balkonundan istanbulu izleyen hürrem sultan, diğer tarafta çarşaflı harem kadınları. Dizinin ne kadar gerçeklerden uzak olduğunun açık belgesi. Çarşaflı harem manzarasını kimse izlemez üstüne üstükte islam propagandası olurdu değil mi?
Hürrem sultanın sadece kolları değil saç baş açık, dekolte bir giyim göğüsler meydanda. daracık bir elbise. Arka tarafında ise padişahın sağ koluymuş gibi gösterilen ibrahim... Allah aşkına verdiğimiz gerçek harem fotografı ile gram kadar bağlantısı var mı sizce?

Aşağıdaki fotografa bakınız bir de buyrun size gerçek harem manzarası:Avrupalıların yüzyıllarca kurdukları harem fantazisinden çooook uzaklarda gerçek bir islam yaşamı. Gerçek bir müslüman hayatından kesitler. İşte harem gerçeğinden kesit. (Not: Fotograf makinası 1826 da icat edildi. Osmanlı yıkılmadan 100 sene önce yani!)

Dizide geçen tüm harem görüntülerinde açık giyimler gözüken göğüsler kollar saçlar.. herşey meydanda.. Hayırdır tarihi dizi değil de defile mi veriyorlar bunlar?


Bu belgenin üstüne tek bir kelime dahi edilemez...
Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi saray içinde dolaşan Hürrem Sultan'ın giyim ve kuşamı.. haremağası, hasodabaşı ve saraydaki nöbetçilere böyle bir kıyafetle mi gezebilir?


Tarihten böyle mi esinleniyorlar? Tarihten ilham alınırken onların yaşamlarına şekil veren KÜLTÜR'leri hakkında hiç mi araştırma yapmadılar. TESETTÜR, TÜRBAN, HELAL, HARAM.. Bunlar hiç mi yok?

Sarayında böyle gezen kadını kanuni ne yapardı? Peki olmıyanı olmuş gibi dizilerde göstereni neler yapardı?

Hangisi gerçek harem yorumları

 • Image Description
  Ziyaretçi
  27.02.2011

  bu dizi zaten adı üstünde dizi tarihi belgesel olsaydı sizin gibilerin istediği gibi çarşaflı olurlardı değil mi

 • Image Description
  hayat
  27.02.2011

  Kimsenin istediği birşey yok. Çarşaflı olsun şöyle olsun böyle olsun diye bir istekte yok. Gerçekler sapıtılmasın. İftira atılmasın başka birşey istenmiyor. Yeterki toplum yanlış bilgilerle yönlendirilmesin. Geçmişimize kimse küfretmesin..!

  Sizi bizi yok hepimizin tarihi.. Biz onları kendi hayat şekillerimize uydurmaya çalışmayalım. Onları kendi hayat biçimleri ile anlatalım..

 • Image Description
  Ziyaretçi
  27.02.2011

  Aşağıda yorum yapmaya çalışan arkadaş ... Çok biliyorsanız Fransızların, İngilizlerin geçmişini çekin tam uygun , size göre, Açık saçık, Dekolteli, zina dolu olur.. TAm istediğiniz gibi..
  Bizim geçmişimizin elinden bırakın yakanızı ...
  hıı Zaten çekmeye kalksanıhemen durdururlar onlar...
  Siz çeksenizde çokk överek yaparsınız .:DD Aman Korkaklar...
  HEmde kötü yerleri, katliamları kapatarak siz busunuz işte,, Başkalarının yandaşları..

 • Image Description
  Şerife
  28.02.2011

  Bir kere yanlış düşünüyorsunuz. Çünkü haremdeki cariyeler tabiki açık giyinicek. Ama harem dışı bir açıklık görülürse o zaman hak veririm. Haremdeki tek gerçek anlamda erkek Sultan Süleyman. Ve oradaki bayanlar onun ya bacısı, ya annesi, yada cariyeleri. Biyografilerdende anlaşılacağı üzere böyle bir yaşantı varmış. Kimse durduk yere uydurmaz ve eğer dediğiniz gibi iftira atılsaydı o zaman o diziyi kapatırlardı. Herkes asılsız yorumlarını yapıyor ama asıl olan bir şey dizi çok güzel ve sadece hareme kafayı taktınız. Kazandığı savaşlarla ilgilenen yok. Ayrıcı gerçek şu ki reyting rekorları kırıyor.!

 • Image Description
  hayat
  28.02.2011

  21. yy yaşam biçimi ile karıştırmayın. izlediğiniz diziler çevre ve hayat o dönemin de öyle olacağını düşündürüyor olabilir. Fakat bunun gerçekte nasıl olduğunu anlayabilmeniz için önce onların yaşam biçimine yön veren gücü yani İSLAMİYET'i tanımanız ve öğrenmeniz gerekiyor..

  Yorumunuz islam dininden aslında ne kadar uzaklaşıp bizi yönlendiren medya gücüyle yönlendiğimizi ispatlamakta..

 • Image Description
  Ziyaretçi
  28.02.2011

  bu arkadaşın dizi için yaptığı anlamsız yorumlar gençliğimizin içinde bulunduğu sefil durumu bir kez daha ispatlıyor maalesef.. Padişahlar gözlerinden şehvet akan, sapık gibi bakan insanlar olsalardı, zannediyorum Osmanlı Devleti o kadar uzun yaşayamazdı.. Bu sadece bir dizi diyor arkdaş.. Mustafa Kemal Atatürk için de yapıldı diziler..Ama başrol oyuncusunun tavrı, oturması, kalkması, bakışları bile asildi.. Zaten aksi olsaydı Türkiyede yer yerinden oynardı..Demem o ki, yalnızca dizi bile olsa hakkı verilmeli anlatılan şahsiyetin..

 • Image Description
  neslihan
  02.03.2011

  Biz onları kendi hayat şekillerimize uydurmaya çalışmayalım. Onları kendi hayat biçimleri ile anlatalım..
  tebrik ediyorumm bu cevabınızdan..
  evet adı üstünde dizi AMA dizininde sınırları var burda türk tarihinden bahsediyoruz ve yeni gelen nesilin bu diziyi izlerken bilinçaltını nasıl etkilediğini gözardı ediyorsunuz sanırım....!
  zaten amaç bu değil mi karalamak.... en iyi nasıl olur işte böle olur...duyarlı olmaya davet ediyorum arkadaşlar duyarlı olmaya.... bu konu edinilen cumhuriyet dönemide olabilirdi ve böle saptırılsaydı şuan bizi eleştiren arkadaşların tutumunu cok merak ediyorum açıkcası..
  hepsi bizim tarihimizdir sahip cıkalım....
  üstad ne demiş;
  ata izinden gitmeyen it izin gider...

 • Image Description
  Ziyaretçi
  03.03.2011

  dizi güzel değil diyen, çarşaflı kadınlardan oluşan kendi kanuni dizisini yapsında görelim.
  ne kadar raiting aldığını.

 • Image Description
  Ziyaretçi
  03.03.2011

  yahu alt tarafı bir dizi diğer tüm diziler gibi Türkiye halkı dizileri hayatlarının merkezinde tutup çoğu zamanda dizileri memleket meselesi haline getiriyoruz. bazılarınız nekadar da hırslanmış sinirlenmişsiniz değer mi? bu diziye bide şu yandan bakın okul hayatımızda da giderek zayıflayan tarih dersleri bu sayede güç kazanıyor pek çok kişi bu dizi sayesinde tarihimizi merak edip açıp araştırıyor. ben bu diziyi yapan (belgeseli değil diziyi) yapımcısından oyuncusuna herkese çok teşekkür ediyorum. bize unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizi hatırlattı. ayrıca önemli olan kılık kıyafet değil insanın aklı becerisi. bazılarımız burda açık kapalıyı güzel etkileyici yorumlarla eleştirince kendini akıllı mı zannediyor? yanılıyor asıl akılsızlığını penceresinin ne kadar küçük olduğunu ortaya koyuyor.

 • Image Description
  hayat
  04.03.2011

  Bir çok hassasiyet dikkat edilerek ortaya daha güzelleri de konabilirdi. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytan gibidir. Biz imkanımız dahilinde tepkimizi koyuyoruz. Sorunumuz ne giydikleri ne yedikler ne içetikleri değil.. Kaldı ki siz diziyi "maria userli"nin göğüslerine bakmak için mi izliyorsunuz? çarşaf giydirmeleri şart değil ama o kadar da açmaları tarihe yapılan saygısızlıktır..

  Sezar'ın hakkını sezara, Kanuni'nin hakkını da kanuniye vereceksin.

  Herkesi kendi dönem ve şartları çerçevesinde değerlendirip ona uygun şekilde anlatacaksın.

  Tarihini bilmeyenin gelecekte oturabileceği bir memleketinin olması imkansızdır. Yanlış öğretilen tarih bilmemekten daha kötüdür. Biz sadece üzerimize düşen vefa borcumuzu yerine getiriyoruz.. peki ya siz?

 • Image Description
  Ziyaretçi
  04.03.2011

  zaten dizinin tarihten esinlenerek kurgulandığı söyleniyor niye bu kadar abartılıyor ki.... kafalardaki örümcek ağlarından kurtulmak lazım çok güzel bir diziiii

 • Image Description
  hayat
  04.03.2011

  Örümcek ağı derken neyi kast ettiniz?

  Konuda dizinin çirkinliği ya da güzelliği değil OSMANLI DÖNEMİ YAŞAM BİÇİMİ ile yani "islam kültürü" ile uyuşmadığı üzerine..

  Bize tv üzerinden sürekli empoze edilen mini etekli, dekolteli, çarpık ilişkili yaşam biçimleri ile örülmüş beyinlere bu konunun çok ağır gelmesi gayet normaldir.

  Sizin sandığınız yaşam biçimlerden farklı yaşam biçimleri de var. Biz bu konu başlığı ile sadece onu hatırlatmak istedik. Kızıp köpürmeyin o kadar :)

 • Image Description
  Ziyaretçi gizem
  05.03.2011

  Kesinlikle saçmalıyorsunuz. Bu dizide olan ufak tefek yanlışlıklar olabilir. Sanki diğer dizilerde hiç mi yok. Neden onlara laf etmeyipte bu diziye ağzınıza geleni söylüyorsunuz?

  Biraz mantıklı olun. Çook önceki zamanlarda olan olayları nasıl doğrusu doğrusuna senaryoya aktarıp dizi çekebilirlerki.

  Eğer tarihimize bu kadar çok sahip çıkmak istiyorsanız dizilere laf etmeyin. Gerçek hayattaki yanlışları yalanları görüp öyle yorum yapın!

 • Image Description
  Arif
  06.03.2011

  Biz buraya uzaydan geldik. Saçmalamamız normal. Siz haklısınız doğrusunuz. Herşeyi görür bilirsiniz.

  Resimlerin tamamı fotomontaj.. Dizide ahlaka ve yaptıklarının etikliğine son derece dikkat ediyorlar.. son derece haklısınız. Biz konya diyoruz siz anya anlamaya devam ediyorsunuz...

  Diğer dizeler zaten rezalet. Rezil bişeyler yapılacaksa bizahmet bunu tarihimiz üzerimizden yapmayın. Dönemin kültürü ve yaşam biçimini sadece oda dekarasyonu ve giyim kuşamdaki kumaş desenleri ile düşünmeyin. Bir de onlar İNANÇ BİÇİMİ var.

  Tabi onların inanç biçimini görebilmek için önce onlar gibi İNANMAK lazım.. Sadece kimlikte müslüman olunca biz de hali ile saçmalıyoruz.

  Not: dizinin tek güzel yanı insanların tarihi konulara ilgisinin artması. Bizim çabamız da doğruları da öğrenmeniz üzerine. Nemelazım deyip bütün işi gücü bırakıp bu mevzu ile ilgilenmeyebilirdik.

 • Image Description
  Ziyaretçi
  07.03.2011

  Herkes biliyor ki bu dizinin harem kısmı hayal ürünlerinden oluşmakta, burada dizi bu ne olacak deyip geçmemek lazım, gençlerin bilinç altında tarihleri hakkında kötü fikirlerin oluşmasına sebep oluyor, bu tip şeyleri küçümsemeyip dikkat etmek gerekli, kaygıları yalnız reyting olan kişilerin tarihimize iftira atmasına izin verilmemeli ve derhal müdahale edilmelidir.