Hürrem Sultan nasıl öldü


Hürrem Sultan 1506 yılında dünyaya gelmiştir. 12-13 yaşlarında osmanlı sarayına hediye olarak gelmiş. Hürrem Sultan, sarayda özel bir eğitim gördü.


Hürrem Sultan 18 Nisan 1558 tarihinde eşi Kanuni Sultan Süleyman'dan 8 sene önce 52 yaşındayken öldü. Oğlu II. Selim'in tahta çıkışını göremedi. Süleymaniye Camisi Külliyesi içinde kendisi için yaptırılan türbeye gömüldü.

Ölüm nedeni sıtma yada yüksek ateş veya kuluç hastalığı olduğu rivayet olunur. Kanuni ile edirneye yolculuk yapıyorlar ve edirne dönüşü hastalanıyor.

Türbenin iç duvarları bir cennet bahçesini tasvir eden İznik çinileriyle kaplıdır.

Hürrem Sultan son nefesine kadar iyilik ve yardımseverliğine devam ettirdi. Ölümünden sonra osmanlı düşmanlarının kendisi üzerinden çok sevdiği eşi Sultan Süleyman Han'a saldıracaklarından habersiz hakka yürüdü.

Mekanı Cennet Olsun, O'nu bu kadar kötüleyen ve sırtından para kazanmak için reytin uğruna bizans entrikaları ile süslü diziler çekenlere de Allah hidayet nasip etsin..

Ruhuna bir fatiha okumadan sayfayı kapatmayınız

Allah yar ve yardımcınız olsun.

Hürrem Sultan nasıl öldü yorumları

 • Image Description
  Ziyaretçi
  26.02.2011

  peki niye öldü?

 • Image Description
  Arif
  27.02.2011

  Her fani gibi o da ölüm vakti geldi ve öldü. Herhangi zehirlenme suikast vs söz konusu değildir

 • Image Description
  melisa
  27.02.2011

  haklısın

 • Image Description
  Ziyaretçi
  28.02.2011

  bakın çok hoş bir site bayıldım yanlız bu harem dedikleri dogru hocalar çok anlattı bunu bize lütfen diziyede saygı duyalım ben bu hürremle ilgili çok şey ögrenmek istiyorum

 • Image Description
  hayat
  28.02.2011

  Ağzı olan konuşuyor peki gerçekten öyle mi?

  Hocalardan kastınız nedir? Cami hocası mı? Tarih hocası mı? üniversite profosörü mü? Yoksa harem uzmanı mı?

  En az 20 tane yazarın diziyle alakalı eleştirilerini sitemizde yer verdik. Onlarda yanlış olduğunu yazıyor.

  2 farklı görüş var. Biri böyleydi diyor ve dizi o görüşe göre çekiyor. Diğeri de elinizde hiçbir belge yok tarihçilik belgeye dayanır. Tahminlerle tarih ortaya konmaz diyor. Gerçeği dizideki gibi asla olmaz diyor..

  hangisi inanmak istersen tercih senin.

 • Image Description
  Ziyaretçi
  09.07.2011

  şöyle bi yorum yapmak istiyorum heryerde hürrem sultanın entrikacı olduğunu yazan yerler var fakat şöyle bir düşüncem var benim tüm Müslümanların halifesi Kanuni sultan Süleyman gibi insanın eşi nasıl kötü bir insan olabilir yani herşeyi bilmek için ya o zaman yaşamak gereklidir ya da Osmanlı arşivlerini açmak gereklidir.O bi tarih araştırmacısı olarak Osmanlı arşivlerinde Hürrem Sultanın yaptığı iyiliklerden bahsetmektedir herkeze saygılar sevgiler

 • Image Description
  busra
  29.07.2011

  niye öldü diyoz kardesm hayatını sormdk.

 • Image Description
  tolga
  30.07.2011

  Bu diziyi kötülüyorsunuz ama. Ben bu diziyi izledikten sonra kanuniyi sevmeye başladım hatta hayran olduk. Neymiş efendim cariyelerle ilişkiye girdiğini dizide gösteriyorlarmış. Kardeşim şimdi YALANMI? Namusum şerefim üzerine osmanlı padişahlarının sadece kendi 4 karısı olur başkası ile ilişkisi olmazdı kim diyebilir? Yapmış ise yapmışlar. Ama bazıları nedense dizide sadece cinselliği görüyor akılları fikirleri cinsellik çünkü. Ben ise diziyi izlediğimde cinselliği görmüyorum.

 • Image Description
  hasta
  31.07.2011

  Hastalıktan öldü. Edirne gezisinde hastalandı istanbula döndüğünde öldü..

 • Image Description
  Ziyaretçi
  03.08.2011

  Kanuni Sultan Süleymanın kaç yeri fethettiğini biliyormusunuz?Halbuki ben bir tek Rodosun fethini gördüm dizide.Sarayda herşey harem değildi.Ve Hürrem Sultan 1 Fetihde 5 çocuk doğurdu.Saçmalama lütfen

 • Image Description
  Ziyaretçi
  09.08.2011

  Hyr. Hastalıktan ölmedi neden öldüğüde bilinmiyor ... Hemde Kanunin kollarında öldü zehirlendi diye şüphe etti Kanuni hatta araştırmış ama bişey bulamamış bazıları Merzuka öldürdü bazılırı ise Sokkolu Mehmet Paşa öldürdü diyor ama bilnmiyor ... !!!

 • Image Description
  bade
  29.09.2011

  yaaa bence ben inananıyorum haremin böle olduguna bizim tarih hocamız anlattı onun anlattıgına göre haremde bi sürü cariyesi varmıs padişahn hepsiyle ilşkye girdigi falan yok öle olsa bi sürü cocugu olurdu ;) bir sürü görvleri olan kızlar var flimdede böle zaten ama hocamızın anlattıgına göre padişahla konusmaya bile insanalar cekinirmiş gözlerne falan bakamazlarmıs dizide bunu pek göstermıyolar ve yaptıgı savasları falan daha cok kadınların hayatları anlatılıyor dizi cekici olsun diye herkez tarihi sevmez ama insanalar böle rekabetleri falan sevdigi için bu dizi izliyo .. bilimsel olsa kimse izlemz herkes tarihe hayran degildir bu arda biri ölmüşşe ölmüş falan yazmıs sacma sonucda hayatnı merak edıyoruz böle demene gerek yoktu :)

 • Image Description
  yasemin
  06.10.2011

  Merhaba ;diziyi bende seyrediyorum tabiki bazi seyler tarihden alinmis ama bence Osmanlida hele hele sarayda kadinlar okadar acik giyinmezlerdi heryerleri meydanda ve askerler felan herkes kadnlari goruyor..Sarayda yani haremde kadinlarin oldugu bolumde erkek hizmetkarlar olmazdi ..kadin hizmetkarlar olurdu Erkek hizmetkarlarda hadim olurdu..

 • Image Description
  hürrem sultan
  06.10.2011

  sizene nasıl öldüysem öldum :)

 • Image Description
  Ziyaretçi
  08.10.2011

  diziyi izlemiyorum, ancak dizideki kadınların giyinişine bakılırsa dizinin konusu buckingham sarayında geçiyor. onlar bi taraflarını yırtsalar bu diziyi osmanlıya mal edemezler hele hele kanuni gibi pir padişaha hiç mal edemezler. kanuni'nin fransa kralına yazdığı mektup vardır. fransada kadınlı erkekli dans bulunuyor. kanuni de diyorki vardırma beni oraya köçek ederim seni diyor. velhasıl osmanlı sarayında kadınların öyle dekoltelerle gezmesi namümkün.