Hürrem | Konular | Kitaplar

Haseki Mahidevran Gülbahar Sultan Kimdir


Mahidevran Sultan veya Mahidevran Gülbahar Sultan, Osmanlı padişahıKanuni Sultan Süleyman'ın eşlerinden biridir.

Mahidevran Sultan'ın Arnavut kökenli olduğu sanılmaktadır. Mahidevran Sultan'ın Kanuni'yle tahta çıkmadan önce Manisa valisi olarak görev yapmaktayken evlendiği bilinmektedir. Mahidevran Sultan 1515 yılında Kanuni'nin ilk erkek çocuğu olan Şehzade Mustafa'yı dünyaya getirdi. 1520 yılında eşinin padişah olması üzerine çocuklarıyla birlikte İstanbul'a geldi. Bu sırada Hürrem Sultan saray haremine girmişti ve kısa zamanda Kanuni'nin en sevdiği eşi haline gelmişti. 1524 yılında Hürrem Sultan da bir erkek çocuk dünyaya getirdi.

Şehzade Mustafa yetişkinliğe ulaşınca Osmanlı geleneğine uyarak Amasya'ya vali olarak gönderildi. Gene gelenek olduğu üzere annesi Mahidevran Sultan da oğluyla birlikte Amasya 'ya gitti. Şehzade Mustafa'nın Kanuni'nin en büyük oğlu olması nedeniyle babasından sonra tahta çıkması bekleniyordu. Ancak 1553 yılında 38 yaşında iken dedesi yavuz sultan selim gibi bir girişimde bulunup Kanuni Sultan Süleyman'ı tahtan indireceği iddiası nedeni ile hakkında soruşturma başlatıldı. Elde edilen belge ve evraklarda iran şahı ile gizli yazışmalar yaptığı ortaya çıktı. Dönemin şeyhulislam'ı Ebussuud efendi'den fetva alınarak boğduruldu. Bu gelişmeler kanuniye karşı düşmanlık besleyenler için asırlardır sakız olarak çiğnenmiş ve hürrem sultan üzerinden osmanlı'nın adaletine dil uzatılmaya çalışılmıştır. Halbuki aynı akibet hürrem sultanın oğlu şehzade beyazid'in de başına gelmiştir!

Şehzade Mustafa'nın ölümünden sonra mahidevran sultan yaşamını bursada devam ettirdi.

Mahidevran Sultan 1580 yılında Bursa'da öldü. Oğlunun türbesine gömüldü.


34 yorum

Hürrem Haseki'nin ve Rüstem

Hürrem Haseki'nin ve Rüstem Paşa'nın o 'sahte' mektupları kendileri hazırlatarak Kanuni'ye gösterip Mustafa'ya iftira attıkları %100 gerçek bir şey, bunu hangi tarihçiye sorsanız size kanıtlarıyla söyler.

02.02.2012 - Tarih Öğrencisi

CVP:Hürrem Haseki'nin ve Rüstem

Gerçek mi? iddia olmaktan öteye geçememiştir

02.02.2012 - iddia

hürremin entrikaları

hürrem böyle bir şey yapmıştır ve bunlar iddia değildir o kendi geçmişinin intikamını osmanlıdan almak isteyen bunun için yemin eden biri eğer bu sadece bir iddia olsaydı bu konu kitaplara taşınmazdı bu konuyu anlatan kitaplar okumanızı tavsiye ediyorum hürrem mahidevranın tek oğlu mustafayı hürrem ve rüstem paşa onun mührünü çalarak farklı yerlerde kulandılar süleyman da buna inanıp kendi canından kanından olan oğlunu öldürttü kendi olu tahta geçince ne oldu haremde kız kovalarken düştü ve öldü bu ne kadar da utanç verici daha da utanç verici olan hürremi haklı bulanların olması onun hakkındaki bu gerçeklere iddia diyenlerin olması

04.03.2012 - Ziyaretçi

CVP:hürremin entrikaları

bahsi geçen kitaplarda izlediğin dizi gibi tamamaen işkembeden yazılmış romanlardır..

niyet üzüm yemek olmayınca o kitaplara daha neler taşınır bir bilseniz..

04.03.2012 - özgür

gerçekten lütfen altakini okuyun

bunu yazan muhteşem yüzyıl dizisini izledikte sonra nur fettoğlunu sevdiği için mahidvranı tutan bir kişi yazmıştır çünkü tarih kitaplarına bakın heryere bakın ta bi herkezin yazdıklarına değil uzamanlarınki ne tarih kitaplarına yine bakın sonuç mahidevran hatun hürrem haseki sultan çıkacaktır ben hürrem sulatanın kitabını okumuş biri olarak burda konuşuyorum safiye sultanın hatice sultanın nurbanu sultanın mihrimah sulatnın ve son olarak en önemlisi osmanlı padişahların hayatını bilmiş eşlerini bilmiş olarak konuşuyorum

10.03.2012 - lütfen bunu okuyun lütfen

mahidevrana yapılan Haktan reva mı?

mahidevranın hayatınıda okudun mu tek taraflı düşünmekten vazgeçin mahidevarnın oğlu tahta geçememiş diye bu kadar yermenin alemi yok o osmanlının yüz akı şehzade mustafanın annesidir mahidevran sultan tarihin en kederli sultanıdır neden hiç düşündünüz mü?üstelik mahidevranın hayatını okumuş biri olark yazıyorum mahidevrana yapılan haksızlıklara ne olacak bu sitede inanılmaz bir hürrem koruma amacı var oysaki bize o dönemde yaşamış bilge kişilerin yazdıkları şeyleri okumak varken neden kurgulu kitaplar okursunuz ki.üstelik muhteşem yüzyılda en çok öne çıkarılan isim hürrem mahidevranda öne çıkarılıyo ama hürremi göz önünde yapmaya çalışıyolar

24.03.2012 - Ziyaretçi

hürrem

hürrem sultan zorladı kanuniyi.sahte mektup yazdılar.hiç boşuna konuşmayın iktidar savaşında en masum şehzade mustafaydı ve şuan SULTAN MUSTAFA diye anılıyor..

20.05.2012 - eslem16

Hürrem

Bu hürremi bu kadar koruma cabası neden bende onu anlayamadım bu siteyi hazırlayan kişi biraz tarih okusun ya. bu ne ya. resmen fan sitesi gibi bir site.

07.06.2012 - Ziyaretçi

CVP:Hürrem

Hürremi korunmuyor. gerçekleri anlatılıyor. farklı bir perspektif sunuluyor burada

07.06.2012 - perspektif

hurrem sultan

ya hurrem sultan hicde yazdiginiz gibi iyi biri deyildi.okadin acimasiz sadece kendini dusunen intrikacinin biriydi.hurrem kanuninin en buyuk hatasiydi.

10.06.2012 - aynur

CVP:hurrem sultan

ne o diziye çok kaptırmışsın :)

11.06.2012 - kaptırma

evet basardi kendi olunu

evet basardi kendi olunu tahta cikardi haseki hurrem ama bir yalnisin var! Sari Selim haremde hatun kovalarken dusup olmedi o bir hastaliktan hastaymis ondan yuzu sariymis ve her tepisme ile daha da fenalasir mis ondan seferlere cikmamis ve hamam da yikanirken dusup olmus kurgulara inanmayin diyosunuz ama siz kendiniz kurgularla yasiyosunuz!

09.07.2012 - Ziyaretçi

CVP:evet basardi kendi olunu

hayal dünyasında yüzmeyiniz. bulgaristana selamlar :)

10.07.2012 - hayal

mah devran

hürem kim ki ? bir köle haseki mahidevran sultan gerçek bir hasekidir.kanunıye ılk ewladını veren oldugu için hasekidir.hürremin mustafa ya yaptıklarını göz ardı etti.hürremin evlatlarına bir kötülük etmedi.hürrem bundan istifade ederek.bütün oyunlarına devam etti.osmanlının çökme nedenlerinden biride mahi devran sultanın bedduasıdor.mahi devran sultan saraya davet edilmiştir mustafa ölünca fakat o gururlu sultan cariye maasını kabul edip dönmemiştir. kanunını süt kardeşi evliyadır. kanunıye mahidevran sultanı affetmesı soler.ama kanununı onu dınlemez.
SİZCE BU EVLİYA NEDEN KANUNIDEN BOLE BİR İSTEKTE BULUNDU ? MAHİDEVRAN MÜBAREK BİR KADINDIR.

14.07.2012 - Ziyaretçi

mahidevran

hürrem öldükten sonrada kanununı mektup yazıp mahidevranı ne kadar ozlediğinisolmiştir. ondand ozür dilemiştir.

14.07.2012 - Ziyaretçi

Konular