Haseki Mahidevran Gülbahar Sultan Kimdir


Mahidevran Sultan veya Mahidevran Gülbahar Sultan, Osmanlı padişahıKanuni Sultan Süleyman'ın eşlerinden biridir.

Mahidevran Sultan'ın Arnavut kökenli olduğu sanılmaktadır. Mahidevran Sultan'ın Kanuni'yle tahta çıkmadan önce Manisa valisi olarak görev yapmaktayken evlendiği bilinmektedir. Mahidevran Sultan 1515 yılında Kanuni'nin ilk erkek çocuğu olan Şehzade Mustafa'yı dünyaya getirdi. 1520 yılında eşinin padişah olması üzerine çocuklarıyla birlikte İstanbul'a geldi. Bu sırada Hürrem Sultan saray haremine girmişti ve kısa zamanda Kanuni'nin en sevdiği eşi haline gelmişti. 1524 yılında Hürrem Sultan da bir erkek çocuk dünyaya getirdi.

Şehzade Mustafa yetişkinliğe ulaşınca Osmanlı geleneğine uyarak Amasya'ya vali olarak gönderildi. Gene gelenek olduğu üzere annesi Mahidevran Sultan da oğluyla birlikte Amasya 'ya gitti. Şehzade Mustafa'nın Kanuni'nin en büyük oğlu olması nedeniyle babasından sonra tahta çıkması bekleniyordu. Ancak 1553 yılında 38 yaşında iken dedesi yavuz sultan selim gibi bir girişimde bulunup Kanuni Sultan Süleyman'ı tahtan indireceği iddiası nedeni ile hakkında soruşturma başlatıldı. Elde edilen belge ve evraklarda iran şahı ile gizli yazışmalar yaptığı ortaya çıktı. Dönemin şeyhulislam'ı Ebussuud efendi'den fetva alınarak boğduruldu. Bu gelişmeler kanuniye karşı düşmanlık besleyenler için asırlardır sakız olarak çiğnenmiş ve hürrem sultan üzerinden osmanlı'nın adaletine dil uzatılmaya çalışılmıştır. Halbuki aynı akibet hürrem sultanın oğlu şehzade beyazid'in de başına gelmiştir!

Şehzade Mustafa'nın ölümünden sonra mahidevran sultan yaşamını bursada devam ettirdi.

Mahidevran Sultan 1580 yılında Bursa'da öldü. Oğlunun türbesine gömüldü.

Haseki Mahidevran Gülbahar Sultan Kimdir yorumları

 • Image Description
  Tarih Öğrencisi
  02.02.2012

  Hürrem Haseki'nin ve Rüstem Paşa'nın o 'sahte' mektupları kendileri hazırlatarak Kanuni'ye gösterip Mustafa'ya iftira attıkları %100 gerçek bir şey, bunu hangi tarihçiye sorsanız size kanıtlarıyla söyler.

 • Image Description
  iddia
  03.02.2012

  Gerçek mi? iddia olmaktan öteye geçememiştir

 • Image Description
  Ziyaretçi
  04.03.2012

  hürrem böyle bir şey yapmıştır ve bunlar iddia değildir o kendi geçmişinin intikamını osmanlıdan almak isteyen bunun için yemin eden biri eğer bu sadece bir iddia olsaydı bu konu kitaplara taşınmazdı bu konuyu anlatan kitaplar okumanızı tavsiye ediyorum hürrem mahidevranın tek oğlu mustafayı hürrem ve rüstem paşa onun mührünü çalarak farklı yerlerde kulandılar süleyman da buna inanıp kendi canından kanından olan oğlunu öldürttü kendi olu tahta geçince ne oldu haremde kız kovalarken düştü ve öldü bu ne kadar da utanç verici daha da utanç verici olan hürremi haklı bulanların olması onun hakkındaki bu gerçeklere iddia diyenlerin olması

 • Image Description
  özgür
  04.03.2012

  bahsi geçen kitaplarda izlediğin dizi gibi tamamaen işkembeden yazılmış romanlardır..

  niyet üzüm yemek olmayınca o kitaplara daha neler taşınır bir bilseniz..

 • Image Description
  lütfen bunu okuyun lütfen
  10.03.2012

  bunu yazan muhteşem yüzyıl dizisini izledikte sonra nur fettoğlunu sevdiği için mahidvranı tutan bir kişi yazmıştır çünkü tarih kitaplarına bakın heryere bakın ta bi herkezin yazdıklarına değil uzamanlarınki ne tarih kitaplarına yine bakın sonuç mahidevran hatun hürrem haseki sultan çıkacaktır ben hürrem sulatanın kitabını okumuş biri olarak burda konuşuyorum safiye sultanın hatice sultanın nurbanu sultanın mihrimah sulatnın ve son olarak en önemlisi osmanlı padişahların hayatını bilmiş eşlerini bilmiş olarak konuşuyorum

 • Image Description
  Ziyaretçi
  24.03.2012

  mahidevranın hayatınıda okudun mu tek taraflı düşünmekten vazgeçin mahidevarnın oğlu tahta geçememiş diye bu kadar yermenin alemi yok o osmanlının yüz akı şehzade mustafanın annesidir mahidevran sultan tarihin en kederli sultanıdır neden hiç düşündünüz mü?üstelik mahidevranın hayatını okumuş biri olark yazıyorum mahidevrana yapılan haksızlıklara ne olacak bu sitede inanılmaz bir hürrem koruma amacı var oysaki bize o dönemde yaşamış bilge kişilerin yazdıkları şeyleri okumak varken neden kurgulu kitaplar okursunuz ki.üstelik muhteşem yüzyılda en çok öne çıkarılan isim hürrem mahidevranda öne çıkarılıyo ama hürremi göz önünde yapmaya çalışıyolar

 • Image Description
  eslem16
  20.05.2012

  hürrem sultan zorladı kanuniyi.sahte mektup yazdılar.hiç boşuna konuşmayın iktidar savaşında en masum şehzade mustafaydı ve şuan SULTAN MUSTAFA diye anılıyor..

 • Image Description
  Ziyaretçi
  07.06.2012

  Bu hürremi bu kadar koruma cabası neden bende onu anlayamadım bu siteyi hazırlayan kişi biraz tarih okusun ya. bu ne ya. resmen fan sitesi gibi bir site.

 • Image Description
  perspektif
  08.06.2012

  Hürremi korunmuyor. gerçekleri anlatılıyor. farklı bir perspektif sunuluyor burada

 • Image Description
  aynur
  11.06.2012

  ya hurrem sultan hicde yazdiginiz gibi iyi biri deyildi.okadin acimasiz sadece kendini dusunen intrikacinin biriydi.hurrem kanuninin en buyuk hatasiydi.

 • Image Description
  kaptırma
  12.06.2012

  ne o diziye çok kaptırmışsın :)

 • Image Description
  Ziyaretçi
  10.07.2012

  evet basardi kendi olunu tahta cikardi haseki hurrem ama bir yalnisin var! Sari Selim haremde hatun kovalarken dusup olmedi o bir hastaliktan hastaymis ondan yuzu sariymis ve her tepisme ile daha da fenalasir mis ondan seferlere cikmamis ve hamam da yikanirken dusup olmus kurgulara inanmayin diyosunuz ama siz kendiniz kurgularla yasiyosunuz!

 • Image Description
  hayal
  10.07.2012

  hayal dünyasında yüzmeyiniz. bulgaristana selamlar :)

 • Image Description
  Ziyaretçi
  14.07.2012

  hürem kim ki ? bir köle haseki mahidevran sultan gerçek bir hasekidir.kanunıye ılk ewladını veren oldugu için hasekidir.hürremin mustafa ya yaptıklarını göz ardı etti.hürremin evlatlarına bir kötülük etmedi.hürrem bundan istifade ederek.bütün oyunlarına devam etti.osmanlının çökme nedenlerinden biride mahi devran sultanın bedduasıdor.mahi devran sultan saraya davet edilmiştir mustafa ölünca fakat o gururlu sultan cariye maasını kabul edip dönmemiştir. kanunını süt kardeşi evliyadır. kanunıye mahidevran sultanı affetmesı soler.ama kanununı onu dınlemez.
  SİZCE BU EVLİYA NEDEN KANUNIDEN BOLE BİR İSTEKTE BULUNDU ? MAHİDEVRAN MÜBAREK BİR KADINDIR.

 • Image Description
  Ziyaretçi
  14.07.2012

  hürrem öldükten sonrada kanununı mektup yazıp mahidevranı ne kadar ozlediğinisolmiştir. ondand ozür dilemiştir.