Hürrem | Konular | Kitaplar

Pargali ibrahim ile Hatice Sultan arasında gerçekte AŞK varmıydı?


Muhteşem yüzyıl dizisinin senaristi Meral Okay Pargalı ibrahim ile hatice sultan arasında dizide geçen aşk hikayesini nasıl kurguladıklarını anlattı

"Harem o kadar kapalı ki, bir aşk hikayesi yaratmak neredeyse imkansız hale geliyor" diyen Okay, dizi çekiminde karşılaştıkları zorlukları şöyle dile getirdi:

"Pargalı İbrahim ile Hatice Sultan arasında bir aşk ilişkisi kurabilmek için neredeyse bir ay tartıştık. O yüzden dizide terasları icat ettik. Birbirlerini göz göze uzaktan görebilsinler, aşık olabilsinler diye. Bu bir drama."

Gördüğünüz gibi kendi ağzı ile de bunun tamamen kurgu olduğunu itiraf ediyor. Sitemizde geçen her bölümdeki olaylarla alakalı yorumlar ve düşünceleri önyargılı yaklaşmadan önce gerçekleri de düşünmenizi istiyoruz.

Muhteşem yüzyıl dizisi tamamen kurgudan ibarettir. Dizi de savaşlar ve diğer devletlerle olan diplomatik ilişkiler tamamen tarihcilerin sundukları belgelere göre hazırlanırken, harem dairesinde geçen tüm olaylar senaristin hayal ürünüdür.

Ayrıca dizideki mekan seçimi giyim kuşam ve kıyafetler de genel osmanlı döneminden alıntılar olup sadece kanuni dönemine ait bir yansıtma değildir.


9 yorum

aşk mektupları

yapmayın üstad... aşk sevgi güzel duygulardır.. kendiniz için istediğiniz birşeyi ecdadınız yapınca neden kulaklarınızı kapamak istiyorsunuz ?
Birbirlerine yazdıkları mektuplar var ve bunlar sergilendi ..çok güzel şiirler sözler..

19.04.2011 - Ziyaretçi

evlilik öncesi ile sonrasını karıştırmayın

evlilik öncesi ile sonrasını karıştırmayın. Evlilik öncesi dizide geçenler tamamen kurgu ve hayal ürünüdür!

19.04.2011 - hayat

muhteşem yüzyıl tabiki bir

muhteşem yüzyıl tabiki bir kurgu olacak.Gidipte gerçekten savaşacakları yok.BENCE gayet güzel bir film oyuncuları tebrik ediyorum...

02.05.2011 - Ziyaretçi

siz nerden biliyosunuz peki

siz nerden biliyosunuz peki şöyle bişey var harem doğru pargalıyla hatice sultan evlenmişler ve bunun nasıl olduğu tarihte bilinmemekte buda bunların hazırlamak zorunda olduğunu gösteriyo izleyiciye sonuçta bi neden sebeb vermek zorundalar haremde 1000 kadına kadar çıkıyomuş bu arada diplomatiğe gelelimki bunlar belgeli kanıtlı şeyler....

09.05.2011 - Ziyaretçi

Evliliklerin bir yolu yordamı

Evliliklerin bir yolu yordamı vardır. bunu anlayabilmek için önce o kültürü biraz tanımak lazım

09.05.2011 - hayat

bence vardı

Çünkü tarihte Hatice Sultan 1.Selim'in kızıdır. İskender Paşa'nın eşidir.Ailesinin isteği ile İskender Paşa ile evlenen Hatice Sultan, bir süre sonra İskender Paşa nın ölümü ile genç yaşta dul kalmıştır. Uzunca bir süre evlenmeyen Hatice Sultan, Pargalı İbrahim Paşa ile evlenmiştir. 2. eşinin Pargalı İbrahim Paşa dır.Pargalı İbrahim Paşa'dan 1 erkek ve 2 kız çocuğu olmuştur. İsimleri Mehmet Şah,Hanım Sultan ve Fülane Sultan dır.

21.05.2011 - başak

Bence harika

Ya siz nerden biliyorsunuz kurgu oldugunu bilmediyiniz seyi lutfen konusmayin ordamiydiniz gordunuzmu eyer goren varsa o elestirsin.Bir kere pargalinin Hatice sultana bir suru ask mektubu var peki buna ne diyeceksiniz?Hatice sultanin pargaliya olan bu mektubunu hic bir yerde(internet vasitasiyla)gormedinizmi?O zaman bakin da gorun iste o mektup:
Ne güneşin aydınlığı, ne de gecelerimin parlayan yıldızları yardım etmiyor kanayan yüreğime

Kaç kez Ay hilal, kaç kez dolunay oldu yoksun Bu mermer teras soğuk, karanlık, kimsesiz, sahibini bekliyor Rüyalarımda keman sesini duyunca ağlayarak uyanıyorum

Sabah ezanına kadar dualar ediyorum Rabbime Rabbim benim mehtabımın yıldızını koru, önündeki karanlığı kaldır ışığınla

Merhametinle yol göster seferde olanlara Tez zamanda kavuşsunlar ardından ağlayanlara İki gözüm sana emanet Unutma beni

Saraydan sevinçli haber de var Hürrem Hatun gebe, inşallah yine hala olacağım

Ibrahim pasaninda Hatice sultana mektuplari var peki onlari okudunuzmu?Okumadiysaniz iftira etmeyin adama iste o mektup:
Canım, gözleri güzel sevdiğim,

Aşkımızın meyvesi olan oğlumuzun gözlerinden öperim. Size de candan ve gönülden selamlarımı bildiririm. Bu aşığınızın halini soracak olursanız çok şükür sıhhat ve selametteyim. Gece ve gündüz daima hayır duanıza devam etmekteyim. Şu sıralar İznik’e yaklaşmış bulunuyorum. Yüce sultanımızın zafer haberlerini bekliyoruz. İnşallah bütün işlerimiz hayırla sona erecektir. Sizin sağlık haberinizi almak ise bizi ayrı bir mutlu etmiştir. Bu kulunuzu aklınızdan hiç çıkarmayınız. Başka ne söylemek gerekir bilemem. Sözlerimi kabul ediniz.

Aşığınız İbrahim

Kadınların en yücesine,

Daima tertemiz kalasınız. Oğlumun gözlerinden de öperim. Sonsuz selamlar ve en kalbi duygularımla, size karşı olan özlemimi bildiririm. Lütfedip beni soracak olursanız çok şükür sağlığım yerinde. Gece ve gündüz size kavuşmak için dua etmekteyim. Allah’tan dileğim, kavuşmamızın bir an evvel gerçekleşmesidir. Nerde olduğumu merak etmişseniz söyleyeyim. Şu an Diyarbakır’a doğru ilerliyoruz. Etraftan yine zafer haberleri geliyor. Ümid ederim ki hayır dualarınız eksik olmuyordur. Sağlığınızdan ve iyiliğinizden beni haberdar etmeyi unutmayınız. Sizden iyi haberler geldikçe kalbimiz aydınlanıyor. Dualarım sizinledir.

Sizi seven ve özleyen İbrahim
Lutfen konusurken bir az arastirma yapin.

07.09.2011 - Ziyaretçi

yanlış yalan söylüyor gerçek

yanlış yalan söylüyor gerçek hepsi siz yalan söylüyor inanmayın bütün dizi gerçek...

27.02.2012 - hilal

Ya siz hiç Topkapı Sarayına

Ya siz hiç Topkapı Sarayına gittinizmi orada Hatice sultan ve İbrahim Paşanın birbirlerine yazdıkları mektupları görmedinizmi Hatice sultan ve İbrahim paşa gerçektende evlendiler ve üç çocukları oldu hatta bunu kanıtlamak için hatice sultanın hayatını araştırın inanmıyosanız bile ibrahim paşanın 3 tane çocuğu oldu bu bir gerçek peki ibrahim paşa hatice sultanlla evlenmediyse kimle evlendi hem dizideki hatice ve ibrahim olayı doğrudur ama ibrahim ve nigar yalandır.

27.12.2012 - Ziyaretçi