Ressam LEO'daki büyük mantık hatası

Hikaye bu ya, sanat adına tarihi tahrip etmekle kalmayıp insanların da akıllarını yerden yere vuruyorlar.

Tam bir pembe diziye çevrilen muhteşem yüzyıl dizisinde nihayet hürreme bir aşk buldular. LEO.. Daha ukranyalı olduğu bile tarihi kayıtlarla netleşmemiş hürrem sultan'a bir de ukranyadan türk sevgili getirdiler..

LEO, aşkını bulmak için istanbullara düşmüş. İstanbulda oldugunu nereden biliyorsa artık. Çarşı pazarda karı ister olmuş.

Bizim matrakçı da bunu yakalar tabi.

Yıl 1525 yer istanbul.. Avrupada rönesansın ayak sesleri yeni yeni duyulur. Karakalem, potre çalışmaları vs öyle bugün ki modern çağda ki kadar gelişmemiştir..

Bırakın osmanlıyı avrupadaki büyük ressamlara bile karakalem çalışma bu düzeyde değildir..

Ama bizim aşık LEO, tıkır tıkır çizer, ukranyadaki ihtiyar anasını, yolda bindiği gemiyi ve nihayet yıllar önce kaybettiği sevgilisinin 5-10 sene sonraki hali..

Bizim sanatçımız minyatür ustamız ise uşağum bu da nedir siz kaçıncı yüzyıldan geldiniz diye sormayı bile akıl etmez. Gayet normal osmanlı sokaklarında öyle 15 dakkada potre çizen ressmalar varmış gibi normal karşılar. Üstüne üstük bravo baya yeteneklisin der.

Matrakçı nasuh o dönemin en büyük sanatçılarındandır. Çizimde çok ustadır. Minyatür sanatında bir numaradır.

Karakalem çalışmaları ise islamiyetteki insan potre resimleri yasağı nedeni ile uygun görülmemekete. Öyle çok normalde karşılanmamaktadır.

Ama dizi ekibi ve senaristleri bu farkı ayırt edememiş olmalılar ki afallayıvermişler

Ressam LEO'daki büyük mantık hatası yorumları

 • Image Description
  Ziyaretçi
  19.04.2011

  elbette ki vardi o donemde - unutmayalim, Leonardo da Vici 1519de oldu....o zamana kadar renesans ressam sanati cok gelismis...hani su Leo musluman degil ki....bi de Ibrahim Pasa zaten sanat hayraniymis...portre resimleri de normal gormus olabilir, neden olmasin.....biraz tarihi inceleyelim, sadece osmanli tarihi degil, avrupa tarihini de....dar goruslu olmayalim

 • Image Description
  hayat
  19.04.2011

  O tarz bir karakalem yapan kişinin elinden Leonardo da Vici bile öperdi.

 • Image Description
  Ziyaretçi
  19.04.2011

  Aynen!

 • Image Description
  Ottoman
  04.05.2011

  Ukranya neresi oluyor Ukraynamı ? :) tarihi yansıtmıyor evet ama zaten o bir dizi pembe diziye çevirmeleri normal reyting meselesi böyle gerilimli işler daha çok reyting veriyor

 • Image Description
  Ziyaretçi
  10.07.2011

  ama.. hürremi zaten istanbula kaçırmadılarmı? yani kaçırdıkları sarayı bilmiyorlarmıydı? leonun mantıgı yani çarşıda kadın arama sebebi bundan değilmi?

 • Image Description
  hürrem nereli
  11.07.2011

  hayır istanbula kaçırılmadı. Öncelikle gerçekte hürrem sultan nereli tam bilinmiyor. Hürrem sultandan 100-200 sene sonra ukranya muhabbetti ortaya atılmaya başlandı..

  Dizideki seneryo ya da mevcut ortaya atılan iddialara göre, tatar akıncılar tarafından hürrem sultan köyünden esir ediliyor. Birgerçekte hiç bir müslüman akıncı bizanslı gevurlar gibi köyleri basıp esir almaz. Onlar anarşit terörist değillerdi. Akıncılar daha cok istihbarat birimi tarzında çalışırdı.. Neyse.. işte tatar akıncılar kaçırdıkları kızları kırım han'ına hediye ediyorlar. Kırım hanının sarayından da istanbula hediye olarak gönderiliyor.

  O dönem kırım bugünki ukranya sınırları içinde büyük bir hanlıktı. osmanlıya bağlıydı. Rusya vs henüz tarihte yoktu.

 • Image Description
  Ziyaretçi
  15.08.2011

  Fatih Sultan Mehmet in resmini bir ressam yapmıstır bu ressam Gentile Bellini Rönesans döneminde Venedik'te yaşamış İtalyan bir ressamdır. 1478 yılında Venedik Cumhuriyeti tarafından Fatih Sultan Mehmet'in portresini yapmak üzere İstanbul'a gönderilmiştir.
  Sultan Süleyman Fatih in torunudur arkadaşım bunu biliyormusun peki

 • Image Description
  sıradan
  15.08.2011

  yağlıboya çalışma her dönemin bir sanatsal akımı tarz ve üslubu vardır. Bir uzman bir esere baktığında hangi döneme ait olduğunu hatta sanatcısını anlar..

  Yazıda geçen eleştiri, karakalem teknikleri üzerinedir. ve 21. yy teknikleri ile 16yy. tekniklerinin farklı oldgunu vurgulamaktadır.

  sıradan bir insan için ikiside resimdir, fark etmez :)

 • Image Description
  Ziyaretçi
  17.09.2011

  sürekli eleştireceğinize biraz daha gözlemleyin isterseniz. siz hala bu diziyi eleştiriyorsunuz ya atı ala üsküdar ı geçti. devlet ve özel televizyonlarda ekrana gelmeye devam eden herkesin hayran olduğu bir çok yapım pkk terör örgütüne destek veriyor siz hala pembe dizi mi değil mi bunu sorguluyorsunuz. devletinizi milletinizi çok seviyorsunuz ya laf gelmesini yanlış aksettirilmesini istemiyorsunuz ya o zaman neden bunlara karşı değil de insanların tarihi incelemesine sebeb olan bir diziyle ilgileniyorsunuz. zaten bu dizi için kimse tamamen gerçektir demiyor.ama bu sayede insanlar geçmişini araştırmaya yönlendiriyor.bu dizi sayesinde en ufak çocuk bile kanuni sultan süleyman ın bir cihan padişahı olduğunu ve aile içindeki osmanlı usulü saygının ne olduğunu biliyor.ayrıca eminim ki 8.henry yi anlatan tudors u hepiniz ağzınız açık izlediniz ve başarılı buldunuz. aynı şeyler bizim televizyonlarımızda yapıldığında takdir yerine eleştiri ve karalama yapılıyor.bence bu kadar acımasız eleştiriler yapacağımıza biraz daha yapıcı doğru ya yöneltici eleştiriler yapalım bugün kendi milletimizin çalışmalarına biz saygı göstermezsek emin olun hiç kimse saygı göstermez...

 • Image Description
  Ziyaretçi
  20.03.2012

  sana katılıyorum üstad biz o dizinin içindeki 3 doğruyu alıcaz akıllıyız diyorsak bunu yapıcaz bizi diziler ilgilendirmez bizi tarih ilgilendirir ama böyle diziler tarihi okumakta bir patlama yapıyorsa varsın böyle dizi 1000 tane olsun saygılar

 • Image Description
  Fsc
  13.10.2013

  Sırf başlık olsun diye açılmış boktan bir yazı biraz araştırsın o yılları en azından venedikli jacobbonun eserlerine baksın!!!

 • Image Description
  bilgi
  14.10.2013

  Jacopo bellini\'den bahsediyor olmalısınız.. Her dönemin tarz ve üslubu vardır. Onların kim olduğu bilerek yazdık merak etme