Hürrem | Konular | Kitaplar

Gülnihal hatun'un hayatı ve ölümü


Gülnihal hatun hakkında hiç bir tarihi bilge ve belge bulunmamaktadır. Böyle bir karakter tarihte yer almıyor.

Ancak Muhteşem yüzyıl dizisi seneryo gereği diziye Maria adı ile sokmuştur.

Dizideki seneryoya göre, gülnihal hatun maria adı ile hürrem sultan ile birlikte esir edilip kırımdan osmanlı sarayına hediye olarak gönderilir.

Maria müslüman olup Gülnihal adını alır.

Dizide Hürrem Sultan'ın en yakın arkadaşı ve sağ kolu olarak gösterilmektedir. Diziye ilgiyi artırmak ve izleyiciyi bağlamak için böyle bir seneryo yazılmıştır. Hürrem sultana karşı kullanıldığı ve bilinçli olarak kanuni sultan süleymanda halvete girdiği vurgulanmaktadır..

Hürrem sultanda diziye göre bunun intikamını almaya çalışmaktadır..

Tabi bunlar dizinin çizdiği gülnihal profildir. Fakat tarihte böyle bir isim yer almamaktadır. O yüzden ölümü hakkında da bilgi yer almamaktadır. Ama görülen o ki dizi devam ettikce gülnihal ortalıklarda gözükebilir..

Zaten haremle alakalı hiç bir kayıt ve belge yoktur. Harem bir eğitim yuvasıdır. Fakat dizi reyting için aşkı memnu, küçük sırlar, adına feriha koydum gibi dizilerin seneryolarının benzerini muhteşem yüzyıla uyarlamaktadır..


4 yorum

gulnıhal gıbı olsam keşke

bende keşke gulnıhal gıbı olsam

08.06.2011 - Ziyaretçi

wikipedide kanuninin eşlerine

wikipedide kanuninin eşlerine :
hürrem sultan
mahidevran sultan
fülane hatun
gülfem hatun

14.06.2011 - Ziyaretçi

yahu anlamadığım birrşey var

yahu anlamadığım birrşey var ne dizinin ne yapımcısı ne senaristi bu gerçek bir hiikayedir demiyorken özellikle sadece tarihten esinlenılmiştir diye belirtilirken herkesin bunca derdi nedir? o kadr çok gerçekleri merak ediyorlarsa açıp iki tarih kitabı karıştırıversinler oda zor geliyorsa internete iki kelime yazıp okumaya üşenmesinler. bu bir dizi belgesel değil, amacı zaten belli bir izleyici kitlesi oluşturmak konuyu beğenmeyen izlemeyiversin bi zahmet

09.01.2013 - elmuka

CVP:yahu anlamadığım birrşey var

Evet harbiden de anlamamışsınız. sorun da bu zaten. Sadece seneryodan ibarettir deyip birilerin hayatını keyfimize göre uydurabilir miyiz? Bakın bir kurtlar vadisi ne diyor gerçek hiç bir kişi ile alakası yoktur. ama tamamen güncel devlet olayları fakat kimse kızmıyor. neden? çünkü resmen bir isim kullanmıyor.

Ama muhteşem rezalet öyle mi? hayal ürünü deyip dizide geçen tüm isimler GERÇEK.. Sorun işte burda başlıyor. kafanı iii çalıştır anlarsın ne demek istediğimizi!!

15.01.2013 - gerçekler