Hürrem | Konular | Kitaplar

Bahadıroğlu Hürrem Sultan'ı kadın tarihçiler aklayacak

Bahadıroğlu, "Kadınlarımız tarih yazıcılığında yoklar. Ne zaman kadınlarımız tarih yazmaya başlayacaklar o zaman Hürrem Sultan ve Kösem Sultan aklanacak" diye konuştu.Araştırmacı-Yazar Yavuz Bahadıroğlu, Osmanlı tarihinin en fazla tartışılan isimlerinden biri olan Hürrem Sultan'ın eşine aşık çok iyi bir insan olduğunu, Hürrem Sultan'ın "fitneci" olarak tanıtılmasının sebebinin tarihi erkeklerin yazmasından kaynaklandığını belirtti. Bahadıroğlu, "Kadınlarımız tarih yazıcılığında yoklar. Ne zaman kadınlarımız tarih yazmaya başlayacaklar o zaman Hürrem Sultan ve Kösem Sultan aklanacak" diye konuştu.

Bir televizyon kanalında yayına giren ve büyük tartışmaların başlamasına sebep olan Muhteşem Yüzyıl isimli dizi, Osmanlı'da Harem'i bir kez daha gündeme getirdi. Araştırmacı-Yazar Yavuz Bahadıroğlu, Bağcılar Belediyesi Kültür Merkezi'nde "Harem ve Enderun" isimli bir konferans verdi. Diziden kaynaklanan tartışmaların da etkisiyle konferansa yoğun ilgi yaşandı. Dizinin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Bahadıroğlu, Osmanlı Sarayı'ndaki Harem ve Enderun'un, bugünkü anlamda, kız ve erkek okulu olarak değerlendirilebileceğini söyledi.

Osmanlı İmparatorluğu'nun çok iyi ve bir arşiv ve kanun devleti olduğunu hatırlatan Bahadıroğlu, Harem anlatılırken, doğubilimcilerin, Bizans Sarayları'nı da göz önünde bulundurarak yazdıkları eserlerin etkisi altında kalındığını ifade etti. Osmanlı'da mutfağa alınan soğanın dahi ruznamelerde kayıtlarının bulunduğunu hatırlatan Bahadıroğlu, Osmanlı padişahları ve paşalarının eşlerinin Harem'de çok ciddi bir eğitimden geçerek yetiştirildiğini söyledi.

Zeki erkek çocuklarının da Enderun'a seçildiğini ve başarılı olanların yükselmek için önünde herhangi bir engel olmadığını söyleyen Bahadıroğlu, "Baltacı Mehmet Paşa saraya odun kesmek için baltacı olarak girmiştir ancak, sadrazamlığa kadar yükselmiştir. Köprülü Mehmet Paşa da aynı şekildedir" dedi.

Yavuz Bahadıroğlu, Osmanlı tarihinin en fazla tartışılan isimlerinden biri olan Hürrem Sultanı da eşine aşık çok iyi bir insan olduğunu söyledi. Hürrem Sultan'ın "fitneci" olarak tanıtılmasının sebebinin tarihi erkeklerin yazmasından kaynaklandığını belirten Bahadıroğlu, "Kadınlarımız tarih yazıcılığında yoklar. Ne zaman kadınlarımız tarih yazmaya başlayacaklar o zaman Hürrem Sultan ve Kösem Sultan aklanacak" diye konuştu.


23 yorum

HÜRREM'İN AKLANACAK TARAFI

HÜRREM'İN AKLANACAK TARAFI OLSA BİR KADIN TARİHÇİ OLARAK İLK BEN AKLARDIM. HÜRREM HIRSLARININ KÖLESİ, KENDİNE GÜVENEN KUDRETLİ BİR ADAMIN GÜVENİNİ KÖTÜYE KULLANAN, HALKIN VE EVLİYALARIN GÖZ BEBEĞİ MUSTAFA'YA KIYDIRTAN, AHİRİNİ BERBAT ETMİŞ BİR KADIN.

YAVUZ BEY KENDİNİ BOŞA ZORLUYOR. KENDİSİ SADECE BİR YAZAR, ÖMRÜNÜ ABARTILI KAHRAMANLIK HİKAYELERİ YAZMAKLA GEÇİRMİŞ BİR İNSAN.

TARİHÇİ OLARAK HÜRREM'İN VERDİĞİ ZARARLARIN KOÇİBEY RİSALESİNE GİRDİĞİNE ŞAHİTKEN YAVUZ BEYE KATILAMAM.

RUSLARA VERİLEN İMTİYAZLARLA RUSYA'NIN MÜSLÜMAN ÇERKESLERE ZULM YAPMASINA ZEMİN HAZIRLAMIŞ. ÇERKESLERİN OSMANLIYA YAZDIĞI 5 "AMAN" MEKTUBU CEVAP BULMAMIŞ DİN KARDEŞLERİMİZ GAVURUN ELİNE KALMIŞ.

02.12.2012 - günseli

CVP:HÜRREM'İN AKLANACAK TARAFI

Daha sarayda doğan çocukların ANNE'lerin adları bile kayıtta yokken. Tarihi kaynaklar bunları veremezken, hürrem sultanın her adımının kayıdı mı bulacaksınız?

Sizin yazdıklarınız tamamen hayal ürünü ve fantazilerden ibaret. Hürremin çerkez olma ihtimalini de unutmayın!

03.12.2012 - gerçek

YAZDIĞINIZ CEVABIN BENİM

YAZDIĞINIZ CEVABIN BENİM YORUMUMLA ALAKASI YOK!!!

YAZIMI BİLE DOĞRU DÜRÜST OKUMADAN NASIL BÖYLE BİRŞEYDEN SÖZ EDE BİLİRSİNİZ...
AYRICA HÜRREM'İN RUS OLDUĞUNU KADIN ŞAİR NİSAYİNİN ŞİİRİNDEN ANLARIZ...

"BİR URUS CADUSUNA UYUP KIYDIN MUSTAFA HAN'A" DER.

ÇERKES OLSAYDI ÇERKESLER O DÖNEM RUSLARIN ELİNDEN ÇEKMEZDİ, DEMENİZE GÖRE HÜRREM ÇOK AKILLIYMIŞ HÜNKARA SÖZÜNÜ DİNLETİRMİŞ, O ZAMAN KENDİ NESLİNİ DE KORURDU.

03.12.2012 - mesude

CVP:YAZDIĞINIZ CEVABIN BENİM

Rabbim seni kendisinin razı olacağı amellerde daim kılsın.. Cennetinin kapısını aralamalana vesile olacak işlerle meşgul kılsın.. Dilini güzel dualar için döndürtsün

ve cennette şehzade mustafayla hürrem sultana komşu kılsın

03.12.2012 - gerçek

Hürrem madem bu kadar kötüydü

Hürrem madem bu kadar kötüydü neden Haseki Külliyesini inşa ettirdi?

03.12.2012 - KubilayİSTANBULLU

evet hürremin nereli olduğu

evet hürremin nereli olduğu bile belli değilmiş şöyle yaptığı belli değil böyle yaptığı belli değil halbuki kaynakları iyice araştıranlar bulacaktır cevapları onu bunu dinlersek farklı söyler tabiki gerçek kişi gerçek kayıtlara bakalım lütfen ayrıca aynı dönemde rus ve lehlerle yapılan barış anlaşmalarıda tesaadüf olamaz .mahidevran a yapılan yardımların hürremden sonra olması bunlar hep idddia demekle geçiyor halbuki kayıtlarda var nerde yazıyor çerkezmiş nerden ihtimal oluyor bunun cevapları yok her yazılan hayal ürünü değil her şeye yanlış deyip geçmeyelim kayıtlarla cevap verin ki bizde hürremi anlayalım madem ama boşuna çünkü cevabınız yok ben bulamadım en azından gerçek bir kaynak yok çünkü bu sitede

04.12.2012 - Ziyaretçi

CVP:Hürrem madem bu kadar kötüydü

kötü olan hürrem değil ki, onu bize kötü olarak aktaranlar

05.12.2012 - kötü

canım arkadşım o devir

canım arkadşım o devir tüketim devri değildi,hayır yapmak saraya yakın çevrelerce ritüel halinialmıştı. ayşe hafsa sultandan ibrahim paşaya bir sürü hayır yapan saraylı mevcuttur. bu sitenin kötü gibi gösterme çabasına girdiği şehzade mustafa ve annesinin amasyaya büyük katkıları olmuştur. konya ve civarına su yolları yaptırmışlar ve halka aş evleri açtırmışlardır. mahidevran hatun ölmeden önce parasını biriktirip vakıf kurmuştur.

hürrem kötü değildir ama yaptıkları ile devlete zarar vermiştir. kötü gibi gösterenler ise 500 yıldır gelen giden tüm tarihçilerdir. bunların hepsine hatalı diyemeyiz. bir çoğu müslümandır, peçevi gibi gördüklerini yazmışlardır. koçibey gibi devlete verdiği zararı saray kayıtları ile açıklamışlardır.

05.12.2012 - mesude

CVP:canım arkadşım o devir

Bu sitede şehzade mustafayı kötü gösterme gibi bir girişim yoktur. Hatta tam tersi yorumları okudugunuzda göreceksiniz ki tam bir hürrem sultan düşmanlıgı insanlarda vardır. Bu sitede her olayın hürrem'e bağlanmaması gerektiği savunulmaktadır.

Hedefimiz Osmanlı'da suçlu aramak değil yaşananlardan ibret alıp bugün hataya düşmemek için neler yapılmalı bunlara odaklanmamız gerektiğini anlatabilmektir.

06.12.2012 - hayat

evet ne saçmadır bu ibrahim

evet ne saçmadır bu ibrahim paşada mekkede camiler yaptırdı istanbulda yaptırdı o zaman sultan niye desinki dememiştir kendine padişahın tahtına göz dikmemiştir niye hayır yaptıran adam hiç bir hata yanlış yapmaz böyle mi yani ama ibrahim paşa yerden yere vuruluyor niye vuruyorsunuz . hürrem kötümüydü onca hayrı var diyenler mahidevran kötüydü diye bir güzel söylüyor mustafa babasına karşı çıktı diyorlar onlarında bir sürü hayrı var mahidevran sultanın açtığı aş evlerini araştırın bi zahmet ama ben hayırları sürekli göze sokmam saçma olaylara da bakarım sebeplere sonuçlara .koçibey kadınların saltanatından bahsetmiş kötü yönde etkilediği devleti duraklamanın nedenleri diye ya bunlar hep yalan yanlış hürrem hiç bir şeye karışmamış ama yüzyıllar önce bütün batı doğu şehzade mustafa olayıyla yankılanmış buna bakıpta neden osmanlıyı kötüleme amacı olsun tarihin o devirde herkse padişahı hakszı bulmuş yazmış .Ayrıca rüstem paşa 2.ye sadrazam oluyor Allah aşkına biri söylesin padişahın aklına mı gelir azil ettiği adamı yanına yine almak ? hürrem sultan a da kötü denmiyor ki yapmışsa yaptı sarayda kalmak kolay değil ama yanlış yaptı ve zarar verdi bir kişi için bütün osmanlıyı halklını askerini şairini ordusunu annesini suçlayıp daha az dikkate alıyorsunuz

06.12.2012 - blue

hürremi suçlayanlar.

merak ediyorum,hürremi suçlayanlar kaç tane hayır işi yaptılar? bir fakiri doyurdular mı acaba ki laf ediyorlar? hürrem sultanın hayırseverliğinden haberiniz yok anlaşılan.inanmayanlar osmanlı arşivlerine bakabilir.o kadar hayırı dedem yaptırmadı heralde,hürrem haseki yaptırdı.ayrıca mustafa kendi kuyusunu kendi kazdı,kendisi "babam kocadı,dedem gibi onu tahttan indirsem" demeseydi hiç de bir şey olmazdı efendim.bu olayı bizzat sokollu tetkik eder ki,hürrem hayatında ne sokolluyu ne de ibrahimi görmüştür.hürrem harem ağasını göremezken bir paşayı mı görecek? saçmalamayın artık ve hürremi kötülemekten vazgeçin.onu kötülemek sizi aklamıyor.

16.12.2012 - Ziyaretçi

fazla ezbere konuşmuşsun

fazla ezbere konuşmuşsun arkadaşım... hürrem'in hayır eserlerinden harkesin haberi var ama bir söz dolaşır bu sitede "KENAN EVREN'DE ÇOK HAYIR ESERİ CAMİİ, OKUL YAPTIRMIŞ HALA ÖĞRENCİLERE BURS VERİYOR" bu hayırlar kenan evren'in verdiği zararları aklar mı?

İYİLİKLER İYİLİK HANESİNE KÖTÜLÜKLER KÖTÜLÜK HANESİNE YAZILIR... KUL HAKKINA GÜRENLER DE O KULLA HESAPLAŞIR... ALLAH KATINDA BİR HAYIR ESERİ BİR TAŞ PARÇASI DÖKTÜRÜLEN GÖZYAŞLARINI SİLMEZ...

18.12.2012 - Ziyaretçi

CVP:fazla ezbere konuşmuşsun

Kenan evren'le Hürrem Sultan'ı bir tuttunuz ya bravo :)

Birinin başında amerika, diğerinin başında kanuni var

anlayana

19.12.2012 - komik çocuk

PES DOĞRUSU... YORUMUMU NASIL

PES DOĞRUSU...
YORUMUMU NASIL ÇARPITACAĞINIZI ŞAŞIRMIŞSINIZ!
KENAN EVREN'LE BEN HÜRREM'İ RUH İKİZİ Mİ İLAN ETTİM???YOKSA HAYIR ESERLERİNİ KARŞILAŞTIRSAK OLSAK TÜRKİYEYE BÜYÜK ZARAR VEREN ADAMIN DAHA ÇOK HAYIR ESERİ VAR MI DEMEK İSTEDİM SİZCE?

YORUMU İYİ OKUYUN.

19.12.2012 - Ziyaretçi

CVP:PES DOĞRUSU...YORUMUMU NASIL

Merak ettim kenan evrenin ne tür hayır eserleri varmış?

ve hayr diye yaptıkları nasıl bir hizmet sunmakta?

Kaldı ki süleyman demirel gibi birini tercih etmektense kenan evreni tercih ederiz :) türkiyeye zarar açısından bakacaksak?

19.12.2012 - komik çocuk