Hürrem Sultan'ın dini nedir? Müslüman mıdır?



Bu başlık dizinin etkisinde kalarak internette çeşitli ortamlarda yazılmış yorumlar karşısında şiddetle uyarılması gerektiği için kaleme alınmıştır.

Hürrem Sultan'ın dini nedir?
Hürrem Sultan müslümanmıydı?
Hürrem Sultan gizli yahudi ya da hristiyan olabilir mi?

Cevap: Hayır asla!!! Hürrem Sultan Müslümandır.

İslam dininde bir kişi ben müslüman oldum deyip şahadet getirdikten sonra asla o kişinin inancı sorgulanmaz. Acaba kafir mi değil mi diye sorgulanamaz. O müslüman olmuştur.

Eğer bir kişi ayetleri inkar ederse. Kuranı inkar ederse o zaman dinden çıkar. Mürted olur.

Eğer her kim olursa olsun ister bunun adı hürrem olsun ister başka birşey, açıkca Kuran'ı kerim ayetlerini inkar etmiyor. Ve imamın şartlarına itiraz etmiyorsa müslümandır. Yanlış yolda olabilir ama müslümandır.

Ve kim ki, inanan bir müslümana kafir derse, müslüman değil derse yahudi ya da hristiyan derse kendisi dinden çıkar. Bu islam itikadıdır.

Bunu asla unutmayınız. Bir diziden etkilenerek ya da asılsız iddialara kanarak kendizi KAFİR ettirmeyiniz. İmanınızı bu kadar da ucuza satmayınız.

Biz bu uyarıyı buraya yazmak zorunda kaldık. Çünkü bir çok yerde açıkca Hürrem Sultan'ın inancı hakkında konuşmalar geçmekte. Gaza gelmeyiniz. Tuzağa düşmeyiniz. Eğer böyle bir hata yaptınız ise tövbe ediniz.

Anasının babasının ne olduğuna değil kendisine bakınız. Hz. Nuh a.s. mın çocugu ona inanmadı kafir oldu. Nuh tufanında boğuldu. Babası peygamber diye Allah onu af mı edecek sanıyorsunuz? Hayır! Ya da anası babası kafir diye çocugu kafir mi olacak sanıyorsunuz? İman ettikten sonra ben müslümanım dedikten sonra müslümandır. Hatta doğma büyüme müslüman olanlardan daha çok islam'a hizmet edebilir..

Kaldı ki HAREM DAİRESİ bir üniversite gibidir. Orada sıfırdan eğitim verilir. Dini milli tam bir müslüman kadın olarak yetiştirilir. Bunları asla unutmayınız..



Hürrem Sultan'ın türbesi

Hürrem Sultan'ın dini nedir? Müslüman mıdır? yorumları

 • Image Description
  Ziyaretçi
  20.06.2011

  sen hüremi savunuyorsun fakat o mustafayı öldürtüyor asıl mustafanın hürremle kanuninin boğazına sarılması lazım mustafanın suçu neydi

 • Image Description
  Ziyaretci
  20.06.2011

  Hürrem sultan üzerinden osmanlı düşmanlığı yapanların sarıldığı noktalardan biri şehzade mustafanın ölümüdür. Sizin yazdıklarının osmanlı düşmanlarının propaganda aracıdır. Nedense mustafa çok masum tüm suç hürremdeymiş gibi muamele gösteriyorsunuz. Mahkeme kurulmuş yargılanmış. ve cezasını çekmiş. Siz asıl 30binin katilini imralıda besleyenlere bakınız. Koskoca padişah evladı bile olsa affetmezken, bir caniyi hala besliyoruz.. Hangisi daha adil sizce?

 • Image Description
  apo
  06.08.2011

  mahidevranın ne yaptını görmedin heralde ohhhhhhhhhhh iyi yaptı wallaha :):):)

 • Image Description
  KÖR CERRAH
  27.10.2011

  hürrem sultanın adına site kurulması ve sanki o evliyaymış gibi savunulması hangi akla hizmettir. ve onun hakkında konuşanları islamın kuralları ile tehdit etmek bak ha şunu söylersen kafir olursun demek ne demek?hürrem sultan yaptıkalrı ile dinden çıkmıyor biz tarihi verilerle birşey yazarsak dinden çıkıyoruz öylemi? o zaman size ilk soru? kendisi nasıl bir dini törenle gömülmüştür? islam mı yoksa ortodoks geleneğe göre mi?şehzade mustafa nın ölümündeki sinsiliği hangi islami kurala göre bağışlana bilir? avrupalı tarhçiler bile şehzade cihangirin yine hürremin oyunları ile kanuniye boğdurtulduğunu söylüyor. koca sultanı ömrünün son zamanında parmağına doladı. ihtirasları iel koca devleti duraklama dönemine soktu.gömüldüğü türbe ölününden sonra inşa edilmiştir. duvardaki ayetlere bakan insanlar çok muhterem bir zaat yatıyor sanıyor. hz. nuhtan bahsetmişken onun hanımın da cehennemlikler içinde yüze kitamızda anıldığını unutmayın. padişah hanımları dokunulmaz, eleştirilmez insanlar değildir. esas sizin yaptığınız dine aykırıdır. ecdat perestlik günahtır. hatanızdan dönün.insanları islma dini ile tehdit etmeyin. o tehdit kuranı bilmeyen saf müslümanı yıldırır ama melamilik makamında olanları daha da çıldırtır.kuran sadece iki kadın türüne eleştiriyi kabul etmez . ilki hz. meryem diğeri de peygamberimizin hanımlarıdır. herhalde anlamışsınızdır.bazı aklı evveller de hürrem sultan üzerinden osmanlıya saldırı var diyor. aksine osmanlıyı savunmak var. hürrem kim koca osmanlı kim, padişah hanımı olması sadece sultanın tercihidir. onun üstünlüğü değil.

 • Image Description
  KÖR CERRAH
  27.10.2011

  birşey daha saltanat islamın reddettiği bir kurumdur. islam için aslolan cumhuriyettir. yani seçimle gelmektir. ilk dört hali seçimle görev almışlardır. emeviler ile birlikte bu çirkin adete islam dünyasını esir almıştır. osmanlı da bir şekilde bu sistemi devam ettirmiştir. fakat asgari hata yaparak , islama çok hizmet ederek. ama saltanatı hala savunuyorsanız yazık çok yazık. o zaman daha çook çekeceğimiz var demektir.

 • Image Description
  KÖR CERRAH
  27.10.2011

  benim işim anket hazırlamaktır? site girişinde ki anket nasıl bir ankettir Allah aşkına. tamamen yönlendirmeli böyle anket mi olur? bir uzman yardımı alın. şıkların için de neden' dizi hiçbir şekilde kanunu sultan sülyeman üzerindeki düşünceme etki etmedi' şıkkı yok. bir diziyle mi osmanlı tarihine bakacağız.a dı üzerinde dizi. tarih dersi değil.ben bu diziyi 1 dakika bile izlemedim. izlesem de görüşlerimd eğişmez. kanunu büyük bir devlet adamıydı. ama her insan gibi hataları olabilirdi oldu. en büyük hatası da hürremi saraya almak olmuş. ama neticede kadın faktörü bütün büyük devlet adamlarının en zayıf yanıdır.nice koca ordulaın alamadığı diyarları bir kadın esir almıştır. hem hürrem kanuninin yaşlılık döneminde entrikalargeliştirmeye başlar, gençlik dönemine yapsa ilk önce kendi başı giderdi.

 • Image Description
  hayret
  28.10.2011

  ankette hata bulan siz hürrem sultan üzerine düşüncenizdeki hataları nasıl göremezsiniz hayret.. tamamen bilinçli olarak pompalanan düşünceleri aktarmışsınız!!

 • Image Description
  sistem
  28.10.2011

  Dinle siyaseti karıştırmayınız. İslamiyet hiç bir yönetim biçimi ile ilgilenmez. Yönetim sistemleri içinde yaşanan toplumun şartlarına en uygun hangi ise onunla şekillenir hep.. 100 yıl sonra da çok farklı bir yönetim sistemi geliştirilir bilinemez ki!!

 • Image Description
  hürrems
  28.10.2011

  Belki de evliyadır.. Allah dostu olmadığına dair elinde bir belge mi var? Yaptıkları dediklerinin tamamı bizim öyle düşünmemiz için pompalanan propagandalardan ibarettir..

  Kaldı ki burada sadece hürrem sultan değil herhangi bir müslümanın açıkca inkar ettiğinin belgeleri ortada yokken onun kafir olduğu yahudi ya da hristiyan olduğunu iddia eden kişi kendisi dinden çıkar.. bunu dini bir akaittir.. Sadece o hatırlatılıyor..

  Neden hürrem sultan adına da web sitesi kurulamasın ki?

 • Image Description
  KÖR CERRAH
  28.10.2011

  evliya yani Allah dostları ne zamandır padşiahın diğer hanımlarından olan şehzadeleri bintürlü ayak oyunları ile öldürtür oldu. hangi evliyanın elinde masum insanın kanı var?hangi evliya dünya malına , dünya makamına ilgi duymuştur. kardeşlerim, arkadaşlarım evliyalık kavramını iyi öğrenin. kulaktan değil yüce kitabımız kuran, evliyaları anlatırken nelere işaret ediyor. okuyun sonra tekrar hürremin evliyalığına bakın. hürrem tabiki yahudi dönemsi ortodoks bir aileden geliyor. belge diyorsun. beyaz rusların sahip çıkması, hareme alınmadan önceki isminin müslüman ismi olmamamsı belge değil midir. yapmayın etmeyin.iyi niyetinizden en ufak şüphem yok ama fazla iyi niyetlisiniz arkadaşım.

 • Image Description
  KÖR CERRAH
  28.10.2011

  islamda yönetim şekli yoktur demek ne demek? şura sistemi vardır? bunu yok farzederseniz ölçüyü baştan yanlış koyarsınız.o zaman kaddafiye dikdatör demeyeceksinz. o zaman yeryüzündeki bütün diktatörlük sistemleri normal kabul etmiş sayılırsınız. olmuyor ama . kuran ayetleri süs diye inmedi . neden firavun yerden yere vurulur, neden kenz sahipleri kınanır? olmuyor ama.

 • Image Description
  hayat
  28.10.2011

  islam dini insanlara bir yönetim biçimi sunmaz. Siz halkınızı böyle yöneteceksiniz diye bir dayatma yoktur. Yönetim biçimi her nasıl olursa olsun bunlar iki kısımda toplanmıştır Darulharb-darulislam. Biçimle değil uygulama ile ilgilenmiştir. Biçim daha çok toplumun kültürü yaşam biçimi ve insanların algısına bırakılmıştır. Fakat uygulamada ise yani hukuksal ve sosyal boyutta o ülkenin islam devleti olduğu ya da olmaması ile ilgilenmiştir.

  Hz. Muhammed tarihte kurulan ilk islam devletinin başkanıdır. Şura ya da halk seçimi ya da cumhuriyet ya da başka bir yolla seçilmiş değildir. Daha sonraki dönemlerdeki bütün devletin yönetim biçimleri o dönemdeki toplumun temel algı, ihtiyaç ve seviyesine göre şekillenmiştir. Demokrasi adı verilen yönetim biçimi de günümüz şartları ile toplum gözü ile en uygun yönetim biçimi olarak görülmektedir.

  Farklı ideoloji ve görüşler ya da yönetim biçimleri her dönem kendilerinin halk nezdinde değeri artırmak için islamdaki farklı uygulamalardan kendi yönetim biçimlerine pay çıkarmaya çalışmışlardır. Bir başkası da kominizmi islam ile bütünleştirici birşeyler ortaya atabilir..

 • Image Description
  hayat
  28.10.2011

  Yorumlarınız, Ortaya atılan tezlerle insanları yargılamaktan öteye geçemiyor. Bir tez genel kabul görmüş olabilir fakat bu onun gerçek olduğunu belgelemez. Şehzade mustafanın ölümü pargalının ölümü vs. vs. Bunların hepsinin hürrem sultan üzerine yıkılması, arkasında hürrem sultan olduğu anlamına asla gelmez. O kişilerin hatasız olduğunu da göstermez.. Kanunlar işlemiş ve onlar cezalarını çekmişlerdir. Bu konu ile alakalı sitemizde gerekli cevaplar verilmiştir.

  Evliyalar hatasızdır diye kaide yoktur. Kaldı ki kimin Allah dostu kimin olmadığını hiç birimiz bilemeyiz. Hz. Ali ile Hz. Aişe validemizin ordularının karşı karşıya kaldığı tarihi bir gerçek iken hürrem sultan üzerine konuşulanlar çok basit ve sıradan kalacaktır. Hem hz. Ali hem de Hz. Aişe validemiz büyük islam alimidirler. Onların Allah dostlukluklarından kimsenin şüphesi bile yoktur. Fakat dönemin şartları böyle süreçlerinde yaşanmasına neden olabilmektedir. Yaşananlar onların imanlarından ve inançlarından hiç birşey eksiltmemiştir..

  Siyasi mücadele farklı şey inanç farklı şeydir.. karıştırmamak gerekir

 • Image Description
  KÖR CERRAH
  28.10.2011

  hz. peygamberle sen sultanlıkları bir mi tutacaksın?4 halife dönemini niye boş geçiyorsun. neden yapılan tartışmaları görmüyorsun? töentim biçimi yok diyorsun ama sonradan ortaya çıkmış darulislam ve darulharp kavramlarıyla olayı açıklamata çalışıyorsun.bu iki kavramın kuran da yeri var mı, sünnette yeri var mı yok. daha sonra çok çok sonra ortaya çıkmış kavramlardır. kaldı ki yeryüzünün her yeri islamın yurdudur ve müslümana yaşamaya uygundur. özellikle darülharp kavramı birçok kontolsüz , kendi başına karar veren islama zarar veren sözde cihad yaptığını sanan insanların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. yanlış bir kavramdır. kötü kullanılmıştır. bana bunu örnek göstermeyin.nerden nereye geldik hürrem için dünyayı darülharp alanı ilan ettik.

 • Image Description
  hayat
  29.10.2011

  Darulharp = mekke dönemidir
  Darulislam = medine dönemidir..

  Kelime içinde HARP kelimesi geçmiş olması savaşmak vs. anlamını taşımaz. Çünkü peygamber efendimiz mekke döneminde bir savaş halinde ya da eli silahlı terör eylemi yapar bir halde değildir. Tam tersi tebliğ ve insanları islama tanıtma sürecidir. Savaşların tamamı darulislam sonrası yapılmıştır..!


  Peygamber ve sultanlıklar mevzusuna gelince; Siz yukarıdaki yazımızı tekrar okuyunuz. İslamiyet hiç bir zaman sabit bir yönetim biçimi DAYATMAZ!! Yaşanılan toplum şartlarına göre ve insanların talebi doğrultusunda her türlü yönetim biçimine açık kapı bırakmıştır. Fakat Adeletli olmayı emreder. Zulüm yapmamayı emreder. En iyi dediğimiz yönetim biçiminden ZALİM SULTAN'lar çıkabilirken, en berbat dediğimiz yönetim biçiminden ADİL SULTAN'lar çıkabilir.

  Dört halifenin seçimi konusuna gelince; Çok iyi analiz yaptığınızda Hz. Ebubekir bizzat peygamber efendimiz tarafından ATANMIŞTIR!! Zira kendi yerine imamlığa daha hayatta iken hz. ebubekri r.anh'ı görevlendirmiştir. O dönemde İmamiyet makamı zaten EMİR'likle eşdeğerdi..

  Şura olarak tarif ettiğiniz seçici isimler yine peygamber tarafından bilinçli olarak işaret edilmiştir. Cennet ile müjdelenen sahabeler.. Herşeyde bir ilahi hikmet vardır.

  Sistemin nasıl işlediği değil, sistemlerin insanlara neler getirdiği önemlidir. Adalet mi zulüm mü getiriyor? İslam dininin yayılmasında öncülük mü yapıyor yoksa islamiyetin yayılmasında engelmi teşkil ediyor bunlara bakmak gerekiyor..

  En çok eleştirdiğiniz EMEVİ yönetimi islam dünyasındaki birliği sağlayıp ENDÜLÜS topraklarına kadar islamın yayılmasına vesile olmuştur.. ABBASİ'ler OSMANLI'lar.. bunlar islamiyetin bugüne kadar gelmesi için aracı olmuşlardır..

  Kısaca her sistemi kendi dönemi ile kıyaslamak o dönemin insanlarının anlayışları ve imkanları ile değerlendirmek gerekir. Bunların gözardı edildiği her değerlendirme baştan yanlış yapmış olacaktır..

  1453 yılının yönetim şekli belki 2053 tükiyesine asla uymayabilir ancak 1453'teki mücadeleci ruh azim gayret 2053 türkiyesi için de lazımdır.. Her dönem bir FATİH'e ihtiyaç vardır ;)