Hürrem | Konular | Kitaplar

Dere kenarındaki rahibelere yan gözle bile bakmayan bir ordu


Sefere çıkan kanuni Sultan Süleyman Han'ın Ordusuna Belgrad yakinlarinda bir yerde konaklama emri verildi.

Askerler, çevredeki su ve çesmelerden istifâde edip, abdest tazelemeye, susuzluklarini gidermeye çalisiyorlardi.

Çesmelerden birinin yakinlarinda bir manastir vardi. Manastirin rahibi, Osmanli askerinin durumunu ögrenip, haçli askerlerini haberdâr etmek için, manastirdaki rahibelerden birkaçini süsleyip, ellerine verdigi testilerle çesmeye gönderdi.

Rahibelerin geldigini gören Osmanli askerleri, hemen çesme basindan ayrilip, rahibelere sirtlarini döndüler.

Rahibeler testilerini doldurup gidinceye kadar kimse dönüp bakmadi. Rahibeler gelip durumu anlatinca;koparilan üzümlerin yerlerine para birakildigini duy an Rahip, bu kadarini beklemiyordu.

Bunlar ne biçim insanlardi. Maldamülkte gözleri yoktu, kadinakiza iltifat etmiyorlar, memleketlerinden günlerce uzak yerlere kadar geliyorlar, korkmadan ve endise etmeden canlarini veriyorlardi.

Hemen kâgit kalem istedi. Osmanli askerlerinin karsisina çikmak için hazirlanan haçli ordulari komutanina sunlari yazdi;

"Ey haçli kumandanlari!.. Siz bu ordu ile nasil basa çikabilirsiniz? Bu insanlar canlarini düsünmeden Allah yolunda komutanlari emrinde çekinmeden can veriyorlar. Biliyorlar ki, gidecekleri yer Cennet'tir. Kadinakiza ehemmiyet vermiyorlar, yanlarina gönderdigim rahibelere sirtini döndüler. Malamülke de önem vermiyorlar. Bütün mal ve mülklerini terkederek cihâda çikiyorlar. Herkese karsi iyi davranip, kimseye zulmetmiyorlar.

Ey haçli kumandanlari!.. Siz, onlardaki bu hasletleri ortadan kaldirmadan karsilarina çikip savasmaya kalkisirsaniz elinize binlerce askerinizin canina mal olacak aci bir tecrübeden baska bir sey geçmez.

Buna ragmen haçli kumandanlari, kahraman Türk askerlerinin kiliçlarina yem olmak için adetâ birbirleriyle yaris ettiler.

Türk askerine yeni yeni zaferler kazandirdilar. Avrupalilar, kendi kötü hasletlerini Osmanlilara asiladiklari zaman, onlari yenebileceklerini yillar sonra anladilar ve faaliyetlerini bu yönde yogunlastirdilar.

Ama gör ki aradan 400 sene geçiyor ve o yüce ordunun bu güzel hasletleri bir bir ellerinden alınmış ve o ordunun torunlarına komutanlarına iftiralar atılıp televizyon adına verdikleri bir icattan SEKS PARTİ'leri izlettiriliyor... Adına da SANAT diyorlar.. Adına da muhteşem yüzyıl diyorlar..

Yazıklar olsun susup sessiz kalanlara..

Yazıklar olsun nemelazım diyenlere..


8 yorum

Teşekkürler.

Kardeşim naklettiğiniz hadiseler gerçekten bizim milli ve manevi değerlerimizin birer aynası niteliğinde, bu nedenle size çok teşekkür ediyorum, bu bilgilerin genç nesiller tarafından da iyice anlaşılabilmesi için daha çok dile getirilmesi yaygınlaştırılması gerekli. Malesef kör milliyetçilik çıkmazına sıkışmış bazı kimseler Osmanlıyı ve ecdadımızı temsil ettiklerini düşünerek ahkam kesiyor fakat ecdadımız icki içmemiş, zina etmemiş, kumar oynamamış, harama el uzatmamış, yetimi öksüzü gözetmiş uzun sözün kısası edep dairesini terketmemiştir.

Osmalı sancaklarında 1935e kadar kuranı kerim taşınırdı, bu kuranıkerim hürmetine kazanılmayan savaş yoktur, ama biz kitabımızı sancaktan söküp attık, ayrıca besmeleyi de meclislerimizden indirip, Türklüğümüzü ön plana çıkardık, Rabbimizin bizden istediği bumu, o bize bunumu emrediyor, milliyetçiliğin yasak olduğunu peygamber efendimiz bildirmiyormu, hiçkimse milliyetiyle malıyla mülküyle evladının çoklğuyla övünmesin, bunu kibirlenme aracı yapmasın demiyormu, peki biz kağle alıyormuyuz peygamberi, alanlarla almayanlar Rabbimiz tarafından ayırt edilecektir.

28.11.2011 - kemal

Yaa bence herkes muhtesem

Yaa bence herkes muhtesem yuzyılın dızı oldugunu farkına varmalıdır her donem dızısı cekıldıgınde aynı tartısmalar sıktı resmen bence ınsanlar osmanlıyı bu kadar korumak ıstıyorsa daha faydalı ısler yapıp bunun sadece kurgu oldugunu ınsanlara acıklamalılar

14.01.2012 - Ziyaretçimı

Muhteşem Yüzyıl

Muhteşem Yüzyıl her nekadar gerçekleri yansıtamasada bu bi dizi sadece
dizide anlatılanların yalan yada yanlış olması osmanlı tarihini değiştirmez
üstelik muhteşem yüzyıl seyircilerle buluşmadan önce eminimki insanların yaklaşık %70 i kanuni sultan süleymanın nereleri feth ettiğini şair olduğunu bu gibi özelliklerini bilmiyordu. herzaman olaylara iyi yönden bakmak lazım...

20.01.2012 - Ziyaretçi

bu nasıl bir saçmalık harama

bu nasıl bir saçmalık harama el uzatmayan ordu demişsiniz,istanbulun fethinden sonra günlerce şehri yağmalayan yine bu ordu değilmiydi?yalnızca doğruları yazın bu ecdad bizimdir diye yalnızca işimize gelenimi yazmalı ve yayınlamalıyız?bu millete zorla at gözlüğü takmaya çalışmaktan vazgeçin.

30.09.2012 - tamer

CVP:bu nasıl bir saçmalık harama

Ganimet ile yağmalamak farklı birşeydir. İslamiyet savaş sonrası orduya ganimat hakkı tanır. Savaş kanunlarına bakınız öyle konuşunuz. Haram ile ganimet nedir araştırın

10.10.2012 - araştır

Ortaçağ'da bir teamül vardı.

Ortaçağ'da bir teamül vardı. bir şehir direnerek alınırsa 3 gün yağma edilirdi. Bu orada savaşan askerlere karşı bir nevi hediye idi. İstanbul'da direndiği için 3 gün yağmalanacaktı ancak Fatih yağmayı ilk gün sona erdirdi. Dinimiz İslam'a göre savaşarak alınan bir şehirde alınan mallar ganimet hükmüne geçer ve toplanarak gaziler arasında eşitlik ve adalet prensibine göre dağıtılırdı. İstanbul alınınca da böyle olmuştur. teslim olan şehre ise hiç dokunulmaz şehir hayatına olduğu gibi devam ederdi. Diğer birçok ordu ise teslim olan şehirleri dahi yağmalamışlardır.

13.02.2014 - Zafer

Ulan sırf yağmayı tecavüzü

Ulan sırf yağmayı tecavüzü haklı göstermek için bir de islama göre falan demiyo musun, gül gül ölüyorum burada.

Neymiş efendim eğer direnirse 3 gün yağma yapılırmış. Sen evini, bağını bahçeni, kadınını, çocuklarını, paranı, malını mülkünü yani her şeyini kafasına estiği için gelip elinden almaya çalışan birine direnmez misin? Ama dur sen islamcısın. Yağmalamasın diye, teslim edersin di mi karını çolunu çocuğunu paranı?

Olm komiksiniz lan.

01.05.2014 - Heyye Sen Kralsin

CVP:Ulan sırf yağmayı tecavüzü

Kelimeler bazen 5-10 sene içinde bile inanılmaz anlamlar değiştiriyor.

500-1000 yıl önce kullanılan bir kelime tabir ve tanımın bugünkü aynı kelime ile benzer anlam taşıyacağı anlamına asla gelmez.

YAĞMA kelimesi bugünkü anlaşılan tabir ile islam hukukundaki anlatım aynı olmayabilir. Anladığın şekil ile eleştirmek yerine aslını araştırıp ona göre yorum yazsanız daha sağlıklı olacaktır.

İslamda kadın kız tacizi vs gibi durumlar asla olmaz. Bunlara izin verilmemiştir. Yağma olarak tarif edilen şeyin de tanımı zaten yapılmıştır.

Bugün yağma nasıl oluyor?

Örneğin ırak\'a giren ABD\'nin savaş sonrası ihaleleri amerikan firmalarına vermesi. Petroldan belirli bir oranda hak talep etmesi vs gibi..

İslam\'a olan düşmanlığınız gerçeklere karşı gözünüzü kör etmesin!

02.05.2014 - aman dikkat